GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 17.01.2022 - 13:56

Starlink kullanıcılarının kediler ile imtihanı

Starlink projesi ile birkaç yıldır dünya yörüngesinde bir uydu takımyıldızı oluşturarak dünyanın dört bir yanına internet erişimi sağlamayı amaçlayan SpaceX’in müşterilerinin bir problemi var: Kediler.

SpaceX, Starlink projesi ile hem dünya üzerinde hem de yörüngede birbirine paralel iki süreç yürütüyor. On binlerce uydu ile yörüngede bir uydu takımyıldızı oluşturarak sağlayacağı internet bağlantısının kapsama alanını olabildiğince genişletmeye çalışan şirket, yeryüzünde bu uydulardan gelecek sinyallerin alınabilmesi için uydu antenleri satıyor.

Yakın zamanda, Starlink projesi ile 25 ülkede yaklaşık 145 bin kullanıcıya ulaştığını ve 2022 yılı sonuna kadar 45 ülkeye daha ulaşmayı hedeflediğini açıklayan SpaceX, 42 bin uyduyu yörüngeye yerleştirmeyi hedefliyor. Şirket, bugüne kadar bin 800’den fazla uyduyu yörüngeye yerleştirmiş olsa da bir süredir bu uydular ve günden güne artan müşteri sayısıyla değil, internet bağlantısının yavaşlamasına yol açan bir sorun ile anılıyor.

Starlink kullanıcısı Aaron Taylor’un paylaştığı bir tweetin ardından ortaya çıkan bu sorunun sevimli ve kolaylıkla çözülebilir olduğu söylenebilir. Zira, bahsi geçen sorun, 2020 yılından beri satılan uydu alıcıların kar altında kalarak bağlantı sorunları yaşamamaları için sahip oldukları Snow Melt Mode’un, yani kar eritme modunun uydu antenlerini ısıtması ve kedilerin ısınmak amacıyla bu sıcak uydu antenlerinin üzerlerine tünemelerinden ibaret.

Taylor’un tweetinin ardından paylaşılan başka bir tweette yine bir Starlink anteni üzerinde tüneyen bir kuş görülürken, Taylor, evinin sıcak olmasına ve kedilerin diledikleri an eve girip çıkabilmelerine izin vermesine rağmen kedilerinin özellikle anteni tercih ettiklerini, antenin üzerinde beş kedi ile bile normalden biraz daha yavaş olsa da internet bağlantısı sağlayabildiğini paylaştı.

Kaynak: If I Fits, I Sits: Starlink’s Self-Heating Internet Satellite Dishes Are Attracting Cats – Gizmodo