Skip to main content

Forbes listeyi oluştururken içerik üreticilerin YouTube ile bağlantılı olarak yaptıkları platform dışı anlaşmalarını da göz önünde bulunduruyor.

Her takvim yılının ardından YouTube’un en çok kazanan isimlerini açıklayan Forbes, gelenekselleşen listesinin 2021 versiyonunu paylaştı. Salt YouTube üzerinden elde edilen gelirlere göre düzenlenmeyen, YouTube içerik üreticilerinin YouTube ile ilişkili olarak yaptıkları platform dışı anlaşmalarının da göz önünde bulundurulduğu listenin büyük bir kısmı her ne kadar tanınan isimlerden oluşsa da özellikle sıralama değişikliklerinden dolayı bazı sürprizler içeriyor. Zira Forbes’in listesinde sponsorluklar ve ürün satışları listenin şekillenmesinde önemli rol oynuyorlar.

Listenin onuncu sırasında daha önce de bu listede kendine yer bulan Preston Arsement yer alıyor. Arsement, platform üzerinde birkaç kanala sahip olsa da gelirinin önemli bir kısmını Minecraft oyun videoları paylaştığı kanalından elde ediyor. Arsement’in yıllık kazancının yaklaşık olarak 16 milyon dolar olduğu düşünülüyor.

Bu listede en son 2017 yılında yer alan Logan Paul, 2021 yılında listenin dokuzuncu sırasına yerleşmiş durumda. Bir vlogger ve boksör olan Paul’un 2021 yılı gelirinin 18 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Spor ve komedi videoları paylaşan ve 57 milyondan fazla takipçiye sahip olan Dude Perfect kanalının 2021 yılı geliri ise yaklaşık 20 milyon dolar. Dude Perfect, 2020 yılında listenin üçüncü sırasında yer almaktaydı.

Listenin yedinci sırasında bir çocuk YouTuber olan Ryan Kaji yer alıyor. Geneli oyuncak incelemeleri olmak üzere farklı konseptlerde videoların paylaşıldığı Ryan’s World adlı kanalıyla Kaji’nin 2021 yılında yaklaşık 27 milyon dolar gelir elde ettiği düşünülüyor.

Bir başka çocuk yıldız olan Nastya ise yedi yaşında. Listenin altıncı sırasında yer alan Nastya her ne kadar oyuncak incelemeleri yaparak Youtube kariyerine başlasa da artık genellikle vlog ve müzik videoları paylaşıyor. Forbes, Nastya’nın 2021 yılında 28 milyon dolar kazandığı bilgisini paylaşıyor.

On yıldır YouTube’a video yükleyen Minecraft oyuncusu Unspeakable, bu yıl ilk kez listede yer alıyor. Unspeakable’ın listede yer almasının nedeni ise eski kayıtlarını geçtiğimiz yıl içerisinde Spotter adlı şirkete satarak 28,5 milyon dolar gelir elde etmesi.

Good Mythical Morning adlı programın sunucuları Rhett ve Link ise 30 milyon dolar kazanç ile dördüncü sırada.

Markiplier adlı oyuncunun YouTube’dan elde ettiği kazançların yanı sıra lisanslı ürün satışından da gelir elde ettiği biliniyor. Markiplier, 38 milyon dolar ile üçüncü sırada.

Logan Paul’un kardeşi, YouTube’dan sonra boks dünyasına da adım atan Jake Paul listenin ikinci sırasında yer alırken, özellikle UFC yıldızları ile çıktığı boks maçlarının getirdiği ün sayesinde 2021 yılını 45 milyon dolar ile kapattığı söyleniyor.

Listenin birinci sırasında ise MrBeast yer alıyor. Çeşitli tehlikeli videoları ve şakalarıyla hızlı bir şekilde takipçi sayısını artıran MrBeast, geçtiğimiz yıl bir videosu için toprağa gömülerek bir tabut boyutlarında bir kutuda 50 saat geçirmiş, bir başka videosunda ise Netflix’in popüler dizisi Squid Game’de yer alan ölümcül oyunun bir benzerini düzenleyerek katılımcılara para dağıtmıştı. Videoları 10 milyardan fazla izlenen MrBeast’in 54 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor.

Kaynak: YouTube rich list: MrBeast was the highest-paid star of 2021 – BBC News