Skip to main content

Bill Gates, 2015 yılında kurduğu Breakthrough Energy ile iklim değişikliğini yavaşlatmak amaçlı çalışmalar yürütüyor.

Bill Gates, kurmuş olduğu iklim fonu ile gelişmekte olan yeşil teknolojilere milyarlarca dolar destekte bulunacak. Bill Gates tarafından 2015 yılında sürdürülebilir enerji sistemlerinin geliştirilmeleri ve atmosferdeki sera gazlarının azaltılmaları için çalışmalar ve yatırımlar yapmak üzere kurulan Breakthrough Energy tarafından yönetilen fon, Catalyst adlı program kapsamında Avrupa’da geliştirilen yeşil teknolojileri destekleyeceğini ve destek başvurularını almaya başladığını duyurdu. Breakthrough Energy, ABD’de geliştirilen yeşil teknolojilere sağlayacağı destek için yine Catalyst programı kapsamında başvuruları geçtiğimiz ay kabul etmeye başlamıştı.

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında başlatılan Catalyst programı kamu-özel iş birlikleri üzerinden ekonomileri sıfır karbona çevirme amacı güdüyor. Geçtiğimiz altı ay içerisinde 1,5 milyar dolar yatırım alan program, bu yılın ortasına kadar 3 milyar dolara ulaşmayı hedefliyor. Breakthrough Energy, Catalyst programına yapılacak yatırımlar ile yeşil hidrojen teknolojilerini, sürdürülebilir havacılık yakıtlarını, enerji depolama projelerini ve havadaki karbonu yakalamaya eğilen teknolojileri destekleyecek.

Bill Gates, geçtiğimiz Ağustos ayında ABD Kongresi’nde yer alan iki partinin de desteklediği altyapı tasarısının imzalanması halinde ABD Enerji Bakanlığı ile kurulacak olan kamu-özel iş birliğinin Catalyst programı üzerinden 3 milyar dolarlık yatırımın önünü açacağını, ilerleyen dönemde bu yatırımların 15 milyar dolara ulaşabileceğini açıklamıştı. ABD Başkanı Joe Biden tarafından Kasım ayında imzalanan o tasarı ile toplam 1,2 trilyon dolarlık yatırımın önü açılırken, ABD tasarının imzalanması sonrası elektrikli araçlara, havalimanlarının ve enerji şebekelerinin yenilenmelerine, temiz hidrojen merkezlerinin inşa edilmelerine ve atmosferdeki karbonun azaltılması konusunda yapılacak çalışmalara on milyarlarca dolarlık yatırım yapacak.

Breakthrough Energy genel müdürü Jonah Goldman, Catalyst projesi için yatırım aramaya devam edeceklerini açıklarken, desteklenecek projelerin sıkı eleme süreçlerinden sonra belirleneceğinin altını çizdi.

Catalyst projesinin Avrupa ayağında verilecek desteklere Avrupa Komisyonu ve Avrupa Yatırım Bankası tarafından destekler sağlanması beklenirken, Breakthrough Energy, Avrupa’da yürütülecek olan projeler için kamu-özel iş birliğinin 2022 ila 2027 yılları arasında bir milyar doları mobilize etmesini umuyor.

Catalyst projesi kapsamında İngiltere’de ve ardından dünyanın farklı bölgelerinde benzer çağrıların yapılması ve desteklerin sağlanması planlanıyor.

Kaynak: Bill Gates’ climate fund looks to funnel billions into carbon removal, green hydrogen, and more – The Verge