Skip to main content

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, 2024 yılında Neom adlı mega şehir projesinin halka arzını gerçekleştireceklerini açıkladı.

Suudi Arabistan tarafından 2017 yılında duyurulan ve ilk aşaması yaklaşık 1,2 trilyon riyale mal olacağı hesaplanan mega proje Neom hakkında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’dan bir açıklama geldi. Salman’ın açıklaması ile birlikte bu mega şehircilik projesinin üç bölgesinden biri olan The Line adlı şehre dair bir de tanıtım videosu yayınlandı.

Salman’ın isteği üzerinde tasarlanan Neom, üç bölgeden oluşuyor. Bu bölgelerden ilki, ülkenin güneyinde inşa edilecek olan 170 kilometre uzunluğunda, 200 metre genişliğinde ve 500 metre yüksekliğinde çizgi şeklinde bir şehir. Dış yüzeyleri ayna ile kaplanacak olan şehrin 9 milyon kişiye ev sahipliği yapması planlanıyor.

Projenin ikinci bölgesinin ismi ise Oxagon. Kızıl Deniz’in kıyısında yer alacak olan Oxagon, altıgen biçiminde tasarlanmış bir liman bölgesi. Dünyanın ilk tam otonom liman lojistik sistemlerine sahip olması planlanıyor.

Projede yer alan Trojena adlı üçüncü bölgenin ise Neom için ayrılan alanın dağlık kısımlarına inşa edilmesi planlanıyor. Trojena, doğa ile mimarinin iç içe geçtiği bir deneyimler bölgesi olarak nitelendirilebilir. Trojena’nın müzik ve film festivalleri de dahil olmak üzere çeşitli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapması, kayaktan kaya tırmanıcılığına, triatlonlardan yoga seanslarına pek çok deneyimi bünyesinde barındırması planlanıyor.

Veliaht prens, 1,2 trilyon riyallik ilk aşamanın yarı kaynağının Public Investment Fund adlı kamu yatırım fonu tarafından sağlanacağını, ikinci aşamada bölgedeki diğer fonlardan ve yatırımcılardan destek alacaklarını, üçüncü aşamada ise IPO’nun yani ilk halka arzın gerçekleştirileceğini aktardı. IPO sürecinin krallık hazinesine 1 trilyon dolardan fazla kaynak sağlayacağı düşünülüyor.

Salman, proje için oldukça heyecanlı görünse de projenin hem maliyeti hem de tasarımıyla bir felaket olabileceğini söyleyenler de var.

Kaynak: Saudi Arabia Plans IPO of $500 Billion For Its Megacity ‘Neom’ – Slashdot