GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 27.07.2022 - 14:26

Instagram CEO’sunun açıklamaları kullanıcıları kızdırdı

Instagram CEO’su Adam Mosseri, uygulamada yapılan ve yapılacak olan değişiklikleri aktardı; Instagram kullanıcılarının tepkisiyle karşılaştı.

Instagram CEO’su Adam Mosseri, her zaman olduğu gibi uygulamada yapılan ve yapılacak olan değişiklikleri Twitter’da ve Instagram’da paylaştığı bir videoyla açıkladı. Mosseri, yaptığı açıklamada bazı konulara açıklık getirerek, kullanıcıların endişelerini gidermek istediğini belirtse de açıklamaları tepkiyle karşılandı.

Mosseri, ilk olarak Instagram’ın tam ekran içerik akışına geçişine değindi. Bazı kullanıcıların içerik akışlarını tam ekran olarak görmeye başladıklarına değinen Mosseri, bunun bir test olduğunu ve sadece belirli bir oranda kullanıcının beğenisine sunulduğunu aktardı. Tam ekranda görülen akışın daha iyi bir deneyim sunabileceğini düşündüklerini söyleyen CEO Mosseri, geliştirmelerin devam ettiğini ve tam ekran akışın henüz yeterince iyi olmadığını aktardı.

Mosseri, Instagram’ın fotoğraftan videoya doğru yönelmesine de değindi. Uygulamanın bir video paylaşım uygulaması haline geldiğini ve bu konuda çalışmalar yapacaklarını aktarırken, fotoğraf paylaşımlarını desteklemeye devam edeceklerini de belirtti. Mosseri, Instagram’ın bu çabasından bağımsız olarak kullanıcıların da video paylaşımı yapmaya yöneldiklerini ekledi.

Videoda değinilen üçüncü konu ise Instagram’ın sunduğu öneriler oldu. Mosseri, Instagram’ın önerilerinin yeni içerikleri keşfetmek konusunda kullanıcılara yardımcı olduğunu, içerik üreticileri desteklemeye devam edeceklerini belirtti. Dünyanın değiştiğini ve Instagram’ın da bu değişime ayak uydurması gerektiğini söyledikten sonra kullanıcılardan yorumlarını paylaşmalarını istedi.

Mosseri’nin tweetine ve Instagram’da paylaştığı Reels videosuna tepkiler yağdı. Instagram’ın fotoğraflara nazaran daha fazla video içerik önerisinde bulunmasının kullanıcıların video içeriklere olan ilgisinin daha fazla olduğu çıkarımına yol açtığı, Instagram’ın TikTok’laştığı, kârlılığı artırmak için bu kararların alındığı fakat verilerin bu karara bir kılıf uyduracak şekilde yorumlanıp aktarıldığı, fotoğraflara erişimi kısıtlamanın fotoğraf paylaşımlarını desteklemek anlamına gelmeyeceği yorumları sıklıkla paylaşıldı. Kullanıcılar tarafından eleştirilen bir diğer konu da arkadaşlarının paylaştıkları içeriklerin yerine Instagram algoritmasının önerileri ön plana çıkarması oldu.