Skip to main content

Coca-Cola, sahibi olduğu Sprite’ın marka kimliğinin önemli bir parçası olan yeşil etiket, yeşil şişe kombinasyonunda değişikliğe gidiyor.

1960’ların sonunda anlaştığı reklam ajansının kimlik yaratma çalışmaları doğrultusunda yeşil şişe ve yeşil etiket kullanımına giden Sprite, yeşil şişe kullanımından vazgeçiyor. Marka, 2022 yılının sonuna kadar yeşil pet şişe kullanımını sonlandıracak.

Yeşil pet şişeler geri dönüştürülebilir olsalar da yiyecek ve içecek saklamada kullanılabilecek bir kalitede geri dönüşümlerinin yapılması sorun olabiliyor. Bu konuya eğilen Coca-Cola, Sprite’ın ikonik yeşil pet şişelerini kullanmaktan vazgeçiyor.

Pek çok geri dönüşüm tesisinin mekanik geri dönüşüm yaptığına dikkat çekiliyor. Makineler vasıtasıyla parçacıklara dönüştürülen plastikler, eritilip tekrar şekillendirilerek yeni ürünlerde kullanılıyorlar. Fakat boya içeren plastiklerin şeffaf plastiklere dönüştürülmeleri bu süreci bir hayli zorlaştırıyor.

Pek çok markasında %100 geri dönüştürülmüş plastik kullanmayı hedefleyen Coca-Cola, Sprite’ı da bu projeye dahil etti. Öte yandan, yeşil cam şişelerin satışına devam edilecek.

Kaynak: Why Sprite is ditching green bottles – Fast Company