GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 05.04.2022 - 16:45

Amazon, Starlink rakibi projesi Kuiper için adım atmaya başladı

Bir süredir Kuiper adlı Starlink rakibi bir uydu internet projesi üzerinde çalışan Amazon, projeyle ilgili somut adımlar atmaya başladı.

Bir süredir uydu interneti sağlamak amacıyla çalışmalar yapan Amazon, Kuiper adlı projesi ile ilgili olarak ilk somut adımlarını atmaya başladı. Bu proje için 5 yıl içerisinde 3 bin 236 uydunun yörüngeye yerleştirilmesi planlanırken, Amazon’un bu süreçte Avrupalı uzay şirketi Arianespace, ABD’li United Launch Alliance (ULA) ve Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin ile iş birliğine gideceği açıklandı. 3 bin 236 uydunun 83 fırlatma ile yörüngeye yerleştirileceği bu iş birlikleri Amazon tarafından “tarihteki en büyük ticari fırlatma aracı tedariği” olarak tanımlandı.

Kuiper projesi, SpaceX tarafından yürütülen Starlink projesine bir hayli benziyor. İki projede de alçak yörüngeye yerleştirilen uydu takımyıldızlarının dünyada bulunan uydu antenlerine internet sağlamaları planlanıyor. SpaceX, Starlink için bugüne kadar yaklaşık 2 bin uyduyu alçak yörüngeye yerleştirirken, Kuiper henüz uydu fırlatışı gerçekleştirmedi. Öte yandan, Starlink’in abone sayısı 250 bine yaklaştı.

Amazon bir yıl önce United Launch Alliance ile dokuz fırlatma için anlaştığını açıklamıştı. Geçtiğimiz Kasım ayında ise ABL Space Systems ile ilk iki prototip uydu fırlatışı için anlaştığını duyurmuştu. ABL Space Systems’in RS1 adlı roketinin ilk uçuşunu bu yılın son çeyreğinde gerçekleştireceği düşünülürken, Kuiper için Amazon’un Arianespace’in Ariane 6 adlı roketiyle 18, ULA’nın Vulcan adlı roketiyle 38, Blue Origin’in New Glenn adlı roketi ile 12 fırlatış gerçekleştireceği; New Glenn ile 15 ek fırlatmanın daha yapılabileceği açıklandı.

Bahsi geçen roketlerden Atlas V halihazırda çeşitli görevler için kullanılıyor. Diğer roketlerden hiçbiri henüz ilk uçuşunu gerçekleştirmezken, ULA ve Arianespace, ilk fırlatışları 2022, Blue Origin ise 2023’te tamamlamayı planlıyor.

Kaynak: Amazon’s Project Kuiper books up to 83 rockets to launch its internet-beaming satellites – The Verge