İŞ DÜNYASI

Digital Age | 05.04.2022 - 20:56

Twitter, Elon Musk’ın ayrıcalıklara sahip olmayacağını açıkladı

Twitter’ın %9,2 hissesini alarak şirketin en büyük hissedarı olan Elon Musk’ın şirket politikaları üzerinde nasıl bir etkisinin olacağı tartışılırken, Twitter’dan konuya ilişkin bir açıklama geldi.

Geçtiğimiz günlerde Twitter’ın fiili bir meydan görevi gördüğünü söyleyen Musk, Twitter kullanıcılarına ifade özgürlüğünün demokrasinin sağlanması için gerekli olup olmadığı konusunda ne düşündüklerini sormuş; Twitter’ın bu konuda yetersiz kaldığını belirtmişti. Yeni bir platform kurabileceği iddialarının ardından Twitter’ın en büyük hissedarı olan Musk, ilk iş olarak Twitter kullanıcılarının önemli bir kısmının bir süredir platformdan talep ettikleri düzenleme butonu konusunda anket yaptı. Musk’ın bu çıkışları, platformu sıklıkla eleştirmesine rağmen platform üzerinde 80 milyondan fazla takipçiye sahip olan bir kullanıcı ve en büyük hissedar olarak ne gibi etkilerinin olacağının sorgulanmasına yol açtı.

Twitter, Musk’ın şirketin en büyük hissedarı olmasının ona ayrıcalık tanınmasını sağlamayacağını açıkladı. The Verge’e açıklama yapan Twitter sözcüsü Adrian Zamora, Musk’ın da diğer kullanıcılar ile birlikte aynı topluluk kurallarına tabi olacağını belirtti. Şirket, gerekli görmesi halinde Elon Musk’ın hesabını askıya alabilir ya da Musk’ın platforma girişini yasaklayabilir.

Platformun kurallarında şirketin yönetim kurulunun ve hissedarların etkisinin olmadığını söyleyen Zamora, kararların Twitter çalışanları ve yönetimi tarafından alındığını, yönetim kurulu üyelerinin ve hissedarların geri bildirimde bulunabildiklerini ve gerektiğinde rehberlik ettiklerini açıkladı.

Öte yandan, yönetim kurulunda yer alacak olan Musk, şirketin %14,9’undan fazlasına sahip olamayacak, günlük işleyişe dair kararlara katılamayacak, fakat şirketin iş dünyası içerisinde alacağı çeşitli kararlar konusunda söz sahibi olacak.

Musk’ın şirketin yönetim kuruluna dahil olması ile ilgili bir tweet paylaşan CEO Parag Agrawal, Musk’ın hem platforma inanan hem de platformu sıklıkla eleştiren biri olduğunu ve bunun Twitter’a güç katacağını belirtti.

Şirketin kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey ise Elon Musk’ın hem dünyaya hem de Twitter’ın dünyadaki rolüne önem verdiğini belirterek, Musk’ın platforma katılımından mutlu olduğunu açıkladı.

Kaynak: Twitter says Elon Musk won’t get special treatment from its rules, even as a board member – The Verge