SOSYAL AĞLAR

Digital Age | 05.04.2022 - 13:36

Reddit’te Türk rüzgarı…

Reddit'in gelenekselleşen aktivitesi r/place sona erdi. Türk Reddit kullanıcıları hem yarattıkları eserler hem de gösterdikleri dayanışma ile diğer Reddit kullanıcılarının saygısını kazandılar.

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Reddit, Nisan ayının başında başlattığı büyük çaplı sanat projesini sonlandırdı. “r/place” adı verilen, “place” adlı subredditten ya da bir başka deyişle alt başlıktan ulaşılabilen bu proje, tüm Reddit kullanıcılarının katılabildiği interaktif bir dijital imaj oluşturma çalışması.

İlk kez 2017 yılında yapılan ve 72 saat süren r/place, sitenin bir geleneği haline geldi. Kullanıcıların her bir pikseli boyayarak devasa bir eser oluşturdukları r/place, esere göz atanlarda zamanda ve kültürler arasında bir yolculuğa çıktıkları hissini veriyor. Geçmişten günümüze internet meme’lerinin, bayrakların, kişilerin, sloganların yer aldığı bu devasa eser, ülkemizde de oldukça ilgi görüyor.

Türk Reddit kullanıcıları, her yıl r/place için bir araya gelerek, kültürümüzün önemli öğelerini bu dev eserin bir parçası haline getiriyorlar. Bu yılın eserine dikkatle bakıldığında Türk Bayrağı, Atatürk portresi, Anıtkabir ve İstanbul’un siluetinin yanı sıra bir Barış Manço portresi, ünlü ressam Osman Hamdi Bey’in eseri Kaplumbağa Terbiyecisi ile son dönemde Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Ukrayna birlikleri tarafından kullanılarak savaşın seyrine damga vuran TB-2 Bayraktar silahlı insansız hava aracını görmek mümkün.

Yüzbinlerce kullanıcının durmaksızın değişiklikler yaptıkları eser, Türk kullanıcıların bir piksel savaşını kazanmasına da önayak oldu. xQc adlı ekibin yaklaşık 200 bin kullanıcı ile Türk Bayrağı’na ve Türk kullanıcılar tarafından yerleştirilen imajlara saldırmasının ardından bir araya gelen yaklaşık 125 bin Türk Reddit kullanıcısı, bayrağı ve imajları korumakla kalmadı; tüm r/place katılımcılarının da saygısını kazandı. Bayrağın korunmasında önemli etkenlerden biri de Elraenn olarak bilinen ünlü yayıncı Tuğkan Gönültaş’ın yaptığı çağrı oldu. Türk Reddit kullanıcıları, ayrıca Hollandalı kullanıcılar tarafından yapılan ünlü ressam Rembrandt’ın Gece Bekçileri adlı tablosunun korunmasında da önemli rol oynadılar.