Skip to main content

Apple, Avrupa Birliği yasalarına uyum sağlamak adına yeni iPhone’larda şarj girişini USB-C’ye çevirecek.

Elektronik atıkların azaltılması amacıyla adım atan Avrupa Birliği, USB-C’nin elektronik cihazların şarj giriş standardı olmasında karar kılmıştı. AB’nin bu kararının en çok Apple’ı etkileyeceği biliniyordu. Bir süredir USB-C’li iPhone’ların testini gerçekleştiren Apple’dan açıklama geldi. Şirketin pazarlamadan sorumlu kıdemli müdür yardımcılarından Greg Joswiak, AB’nin kararına uymak zorunda olduklarını açıkladı.

AB’nin 10 yıl kadar önce micro-USB’nin standart olması için de çalıştığını, bunun gerçekleşmediğini, fakat AB’nin kararına uygun bir şekilde elektronik atığın azaltılması yönünde Apple’ın da adımlar attığını belirtti. Joswiak’ın örneği ise Apple’ın şarj kablolarının adaptörlerden ayrılabilir olmaları oldu.

Müşterilerine cihazlar ile birlikte şarj cihazı vermeyen Apple, çevreci olduğu kanısında. Fakat şirketin bu konuyla ilgili de başı dertte. Zira Apple, özellikle Brezilya’da bu konuyla ilgili olarak birkaç kez para cezasına çarptırıldı.

AB düzenlemeleri dolayısıyla şirketin 2024 yılının sonuna kadar iPhone ve iPad’lerin şarj girişlerini USB-C’ye çevirmesi gerekiyor.

AB, bu yılın Haziran ayında akıllı telefon, tablet, kulaklık, taşınabilir oyun konsolu ve taşınabilir hoparlör üreticileri için bir takvim oluşturmuştu.

Kaynak: iPhones will get USB-C charging to comply with EU law, Apple SVP confirms – Yahoo Finance