CİHAZLAR

Erdem Akın Temel | 07.06.2022 - 20:24

Avrupa Birliği, standart şarj kablosu için tarih verdi

Avrupa Birliği, küçük ve orta boyutlu elektronik cihazlarda kullanılacak olan yeni şarj cihazı standardı için tarih verdi.

Avrupa Birliği, taşınabilir elektronik cihazlarda USB-C tipi şarj kablolarının standart olacağı tarihi açıkladı. AB’nin açıklamasına göre, 2024 sonbaharından itibaren bu yeni standart geçerli olacak. Brexit ile Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere de Brexit sonrası için yapılan anlaşmaların hâlâ yürürlükte olmaları sebebiyle, Kuzey İrlanda ile birlikte benzer bir standarda geçiş yapabilir.

Halihazırda var olan cihazlar bu karardan muaf tutulacak, fakat üretilecek yeni cihazlarda USB-C tipi şarj cihazlarının kullanımı şartı aranacak. iPhone’lar ve iPad’ler de USB-C tipi şarj cihazlarına geçiş yapmak durumunda kalacaklar. Bu düzenleme ile laptoplar da USB-C tipi şarj cihazları ile uyumlu hale gelecekler.

Düzenleme pek çok küçük ve orta boyutlu elektronik cihazı kapsıyor. İlk etapta bu düzenleme kapsamına alınan elektronik cihazlar ise akıllı telefonlar, tabletler, kulaklıklar, taşınabilir oyun konsolları ve taşınabilir hoparlörler. Üretici fark etmeksizin bu cihazlarda USB-C tipi şarj cihazları olması şartı aranacak, laptop üreticilerine ise 40 aylık ek bir süre verilecek.

Ek olarak, bu düzenleme, elektronik cihaz satın alan müşterilere cihazları ile birlikte şarj cihazı isteyip istemediklerinin sorulmasını da kapsıyor.

Avrupa Birliği, yapılan açıklamada bu düzenlemenin kişi başı yıllık 213 euro tasarruf ve elektronik atıklarda yıllık 11 bin ton azalma sağlayacağını açıkladı.

Kaynak: EU sets date for common phone charge cable – BBC News