Skip to main content

Genellikle göz ardı edilen not alma eylemi hem konuşulanların takibi hem de yönlendirilmeleri açısından bir anahtar niteliğinde.

Kariyeriniz, yüzlerce toplantıya girip, yeni insanlar ile tanışıp, yeni konular konuşup bunlar üzerinde hemfikir kalmak ya da anlamak ile geçiyor.

Artık uzaktan çalıştığımız dünyada online toplantılar hayatımızın günlük rutini haline geldi. İletişim şeklimiz neredeyse tamamen dijitalleşti.

Yeni bir işe başladıysanız ya da konuşulan konu hakkında geniş bir uzmanlığınız yoksa, toplantılarda konuşmak ya da söz almak zor veya itici olabiliyor.

Genelde toplantılara diğer bir katkı sağlama şekli de o toplantının veya konuşulan konunun notlarının ve ajandasının tutulmasında gönüllü olmak olabilir. Bu rol kulağa “junior” yada “çok önemli değilmiş” gibi gelebilir başlangıçta, ancak bu rol düşünülenden daha fazla güce sahip. Konuşulanların cümlelere indirilmeleri, notların dağıtılmaları, etkili bir dinleyici olmanıza, kendinize güvenmenize ve takım içerisindeki bütün noktaları ve fikirleri birleştiren kişi olmanıza yol açabilir.

Bir de bunun üzerine nokta atışı soruları not almak için sorduğunuzda, bütün toplantının seyrini değiştiren kişi çoğunlukla siz olacaksınız.

Toplantı bittiğinde toplantı notlarını özet olarak gönderip, önemli anahtar noktaların altını çizip, toplantıya katılamayanlar da sizin notlarınızı aldıklarında, sizin çizmiş olduğunuz yol üzerinden ilerliyor ve noktaları birleştiriyor olacaklar.

Bu rol her toplantıda üzerinize almak isteyeceğiniz bir sorumluluk olmayabilir, ancak toplantılara ve konuşmalara katılım için iyi bir fırsat yaratacak, görünür ve fark edilebilir olmanızı ve şirketinizin, takımızın hedeflerini öğrenmenizi sağlayacaktır.

Konuşulan konu bazında uzman olmayabilirsiniz ancak toplantı sonunda konuşmayı yöneten kişi siz olacaksınız.

Murat Kader – PATH kurucu ortağı