Skip to main content

Apple, iPhone’larda kullanılan işletim sistemi iOS’un yeni sürümü iOS 16’yı ve bu sürümün içereceği yeni özellikleri tanıttı.

Bilindiği üzere, Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) her yıl teknoloji devi Apple tarafından düzenleniyor ve Apple bu konferansta yeni ürünlerinin yanı sıra var olan ürünlerine getireceği yeni özellikleri tanıtıyor. Konferansın her yıl en çok beklenen bölümü ise açılış konuşması. Zira açılış konuşmaları pek çok yeniliğin ilk tanıtıldığı dakikaları içermeleri ile dikkat çekiyorlar.

Bu yılın açılış konuşmasında değinilen yeniliklerden biri, Apple’ın iPhone’larda kullanılan işletim sisteminin yeni sürümü iOS 16 oldu. Apple, bir süredir merakla beklenen, içereceği yeni özellikleri konusunda dedikoduların sürdüğü iOS 16’yı tanıttı. Merakla beklenen iOS 16, tanıtımının yapılmasının ardından da iPhone’lara getireceği özelliklerle konuşulmaya başladı.

iOS 16, yeni bir kilit ekranı ile gelecek. Statik kilit ekranlarını canlandırma amacıyla yola çıkan Apple, renkli ve kişiselleştirilebilir kilit ekranlarını müşterilerine sunacak. Bilinen Apple kilit ekranlarından ziyade Apple Watch arayüzlerine benzetilen iOS 16 kilit ekranlarında yer alan görüntüler, widget’lar, widget’ların yerleri, renkleri, kilit ekranlarında kullanılan fontlar değiştirilebilecek. Apple’ın kullanıcılarına bazı şablonlar arasından seçme şansı vereceği bilinse de kullanıcılar kilit ekranlarını istedikleri şekilde kişiselleştirebilecekler.

iOS 16 yeni bir Odak özelliği ile gelecek. Bildirimlerin sessize alınarak telefonun dikkat dağıtmaması için kullanılan Odak özelliği, iOS 16 ile birlikte güçlendiriliyor. Kilit ekranı ile entegre bir şekilde çalışacak olan Odak özelliği ile belirli odak modlarında belirli uygulamaların widget’larının görüntülenmeleri, hangi uygulamaların bildirim gösterecekleri, nasıl görünecekleri seçilebilecek. Focus API ile uygulama geliştiricilerinin bu modlara özel yazılım özellikleri geliştirebilmelerinin yanı sıra, iOS 16’da yer alacak olan Odak özelliği belirli saatler arasında ya da belirli konumlarda otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlanabilecek.

Apple, iOS 16 tanıtımı sırasında Mesajlar’da da yenilikler yaptığını açıkladı. iMessage kullanıcılarının sildikleri mesajlarını 30 gün içerisinde geri alabilecekleri, gönderilen mesajların gönderim anından 15 dakika sonrasına kadar iptallerinin sağlanabileceği, SMS’lerin okunmamış olarak işaretlenebileceği duyuruldu.

Apple, ayrıca, SharePlay özelliğini Mesajlar uygulamasına getirerek film izleme, spor yapma, müzik dinleme gibi birlikte yapılabilecek olan aktivitelere davetleri kolaylaştıracak; Apple Notes ve Pages gibi uygulamalarda yapılan çalışmalara katılım daveti Mesajlar gruplarında paylaşılabilecek.

Apple, Passkeys özelliği ile parolasız bir geleceğe doğru bir adım daha atıyor. Passkeys, Touch ID ve Face ID ile birlikte çalışarak, uygulamalara parolasız giriş sağlayacak.

Haritalar adlı uygulamasında da yenilikler yapan Apple, iOS 16 ile birlikte yolculuklara 15 durak eklenmesine olanak sağlayacak. Ek olarak, Apple Cüzdan’a ulaşım kartları eklenebilecek, gerektiğinde dolum yapılabilecek. Haritalar uygulamasına eklenen bir diğer özellik ise yolculuklarda ödenecek ücretlerin tahmini bir şekilde ekrana yansıtılabilmeleri.

Apple, Fitness uygulamasını iOS 16’ya getirecek. Apple Watch kullanıcılarının yakından tanıdığı Fitness uygulaması iOS 16 ile birlikte iPhone’larda da yer alacak.

Apple, internet tarayıcısı Safari’ye de bir dizi özellik ekleyeceğini açıkladı. Bu özelliklerden ilki sekme grupları oluşturulabilmesi ve bu sekme gruplarının başkaları ile paylaşılabilmeleri. Ayrıca, oluşturulan sekme grupları için bir açılış sayfası belirlenebilecek; bu açılış sayfası uygulamanın kullanıldığı saate ya da konuma göre değişecek şekilde ayarlanabilecek.

Ek olarak, Apple 2023 yılında web-tabanlı bildirimlerin kullanılabileceğini de duyurdu. Hangi web sitesinden bildirim alınacağı ise kullanıcılar tarafından belirlenecek.

iOS 16, fotoğraf albümlerinin beş kişiye kadar paylaşılabilmelerine imkân sağlayacak.

Apple Mail, 10 saniye içerisinde e-postaların gönderilmelerinin iptal edilebilmesi ve gönderilecek e-postaların gönderim saatlerinin ayarlanabilmesi özelliklerine kavuşacak. Kullanıcılar, unutmak istemedikleri e-postaları gelen kutularının tepesine sabitleyebilecek, istedikleri e-postaların Apple Mail tarafından kendilerine hatırlatılmalarını sağlayabilecekler.

Kaynak: What’s New in iOS 16 for iPhone – How-To-Geek