Skip to main content

Apple, şarj cihazı olmayan iPhone’ların satışına yasak getiren Brezilya’ya itiraz ediyor.

Brezilya, Salı günü yapılan bir açıklama ile şarj cihazı olmayan iPhone’ların satışına yasak getirdiğini duyurdu. Apple’ın iPhone’ları daha küçük kutularda kargolayarak karbon salımını ve cihaz yenileme kaynaklı açığa çıkan atık cihaz sayısını azaltmak amacıyla kulaklık ve şarj cihazı içermeyen kutularda satışa sunmaya başlamasından iki yıl sonra alınan bu karar şaşkınlık yarattı.

Brezilya Adalet ve Kamu Güvenliği Bakanlığı, şirketin çevre ile ilgili sunduğu sebeplerin yeterli olmadığını, kullanıcıların şarj cihazı almaya zorlandıklarını ve şirketin bu yüzden 12,275 milyon Brezilya reali (yaklaşık 2,34 milyon dolar) para cezasına çarptırıldığını duyurdu.

Ülkenin telekom düzenleyici kuruluşu, şarj cihazlarında USB-C’nin kullanımını standart hale getirmeyi değerlendirirken, Avrupa Birliği’nden yakın zamanda benzer bir hamle gelmişti.

Brezilya’da alınan karara itiraz eden Apple, benzer konuda açılan birkaç davayı kazandığını ve şarj cihazı içermeyen kutuların sevki ile karbon salımının azaldığını aktarıyor. Apple’a göre bugüne kadar yaklaşık 500 bin aracın karbon salımına eşdeğer azalma sağlandı.

Kaynak: Brazil bans sales of iPhones shipped without chargers, Apple is appealing – Yahoo Finance