Skip to main content

Yeni iPhone’ların USB-C şarj girişine sahip olması Apple müşterilerini sevindirebilir.

Apple, iPhone akıllı telefonlarının şarj girişlerini ve adaptörlerini değiştirebilir. Bloomberg tarafından yayımlanan bir habere göre, MacBook’larda ve iPad’lerde USB-C kullanan Apple, USB-C’li iPhone’ları test etmeye başladı.

Yine aynı haberde Apple’ın halihazırda kullandığı bağlantı şekli olan Lightning’in geleceğine de değinilerek, Apple’ın Ligthning için tasarlanan aksesuarların USB-C girişleri ile de çalışabilmelerini hedeflediği bilgisi de aktarıldı.

Apple’ın gelecekte piyasaya süreceği iPhone’larda USB-C’yi tercih etmesi kullanıcılar tarafından desteklenebilir. Zira USB-C’nin Lightning’den daha hızlı veri transferi yapabileceği ve cihazları daha hızlı şarj edebileceği düşüncesinin yanı sıra, geçişin gerçekleşmesi durumunda iPhone kullanıcıları Apple ekosistemi dışında kalan cihazların şarj adaptörlerini kullanabilecekler. Fakat Apple USB-C kullanma kararı alsa bile bu geçiş 2023’ten önce olmayacak.

Öte yandan, Avrupa Birliği’nin bir süredir evrensel bir şarj portu standardı oluşturmaya çalıştığı biliniyor. Apple’ın USB-C testleri, AB’nin oluşturmaya çalıştığı standardı yakalamaya yönelik bir hamle olarak da değerlendirilebilir.

Kaynak: Apple is reportedly testing USB-C iPhones – Engadget