FİLM

Erdem Akın Temel | 16.05.2022 - 12:45

NASA, CineSpace adlı kısa film yarışması için katılımcılarını bekliyor

Geçtiğimiz yıl Türkçe bir filmin kazandığı yarışma, uzaya ilgisi olan sinema severlerin katılımını bekliyor.

2015 yılından bu yana CineSpace adında bir kısa film yarışması düzenleyen NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) resmi Twitter hesabından Pazar günü paylaşılan bir tweet ile bu yılın katılımcılarını beklediğini duyurdu. Houston Cinema Arts Society ile birlikte düzenlenecek olan ve profesyonel sinemacılar da dahil olmak üzere sinemaya ilgi duyan herkesin katılımına açık olan yarışma, yarışmacılarını NASA arşivlerinden görüntü kullanmaya teşvik ediyor.

Son başvuru tarihi 15 Temmuz 2022 olarak belirlenen yarışmanın birincisi 10 bin, ikincisi 5 bin, üçüncüsü ise 3 bin dolar ile ödüllendirilecek; kısa filmler ABD’nin dört bir yanında düzenlenen festivallerde, okullarda, müzelerde, kütüphanelerde ve ISS’te gösterilecek.

Geçtiğimiz yıl yarışmaya Belçika’dan katılan Işıl Bengi ve Laurens Heijs, annesi ile birlikte ve annesinin baskısı altında yaşayan 30’lu yaşlardaki bir kadının kendi dünyasında kendisini bir astronot olarak hayal etmesini konu edinen Waking Dream adlı kısa filmleri ile birincilik ödülünü almaya hak kazanmışlardı.

Waking Dream (CineSpace 2021 First Place Winner) from Houston Cinema Arts Society on Vimeo.

NASA, yarışmada ilk üç sıraya yerleşen filmlerin yanı sıra çeşitlilik ve katılım temasını en iyi işleyen ve gençleri STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) alanlarına teşvikte en etkili olan kısa filmlere de ödüller verecek.

Kaynak: NASA invites entries for its CineSpace short-film contest – Digital Trends