İŞ DÜNYASI

Digital Age | 13.05.2022 - 15:38

Elon Musk, Twitter ile anlaşmasının askıya alındığını açıkladı

Musk, Twitter'ın spam ve sahte hesaplara dair açıklamasının ardından anlaşmanın durumunu Twitter'dan duyurdu.

Elon Musk, Twitter’dan Twitter ile yaptığı satın alım anlaşmasının askıya alındığını duyurdu. Elon Musk, Twitter hisselerinin tamamını satın almak üzere yaklaşık 44 milyar dolarlık bir teklifte bulunmuş ve bu teklifi şirketin yönetim kurulu üyeleri tarafından kabul edilmişti. Hissedarların ve düzenleyicilerin onayını bekleyen Musk, Twitter ile yaptığı anlaşma hakkında beklenmedik bir gelişme paylaştı.

Twitter’ın günlük aktif kullanıcı sayısı olan 226 milyonun %5’ini spam ve sahte hesapların oluşturduğunu açıklaması üzerine anlaşmanın askıya alındığını açıklayan Musk, takip eden tweetinde satım alım için hâlâ istekli olduğunu belirtti. Musk, Twitter’ın sayılar hakkında daha fazla bilgi vermesini bekliyor.

Bu haberin ardından Twitter hisselerinde %20’lik bir düşüş yaşanırken Musk’ın Twitter ile yaptığı anlaşma sonrası hızlı bir düşüş yaşayan Tesla hisseleri %6’lık bir artış gösterdi. Tesla hisselerinin Musk’ın Twitter’ı satın alması haberinin ardından düşmesi, yatırımcılardaki endişelerin bir göstergesi olarak yorumlanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde kullanıcılarını üç yıldır fazla saydığını açıklayan Twitter, 2022 yılının ilk çeyreğinde günlük aktif kullanıcı sayısının %5’inin spam ve sahte hesaplardan oluştuğunu paylaştı. Şirket, bu çıkarımın bir örneklem üzerinden yapıldığına ve gerçek rakamın daha yüksek olabileceğine dikkat çekiyor.

Musk, Twitter’ı satın alması halinde şirketin gelirini beş katına çıkarabileceğinin yanı sıra platformu spam ve dolandırıcılık amaçlı yaratılan hesaplardan kurtarmayı hedeflediğini de açıklamıştı.

Kaynak: Elon Musk says Twitter deal ‘on hold’ after spam/fake account report – The Verge