Skip to main content

Musk, Twitter’ın satışı için hissedarlardan ve düzenleyicilerden onay beklerken, şirketin geleceğine dair planlarından bazılarını açıkladı.

Twitter hisselerinin tamamını satın almak amacıyla yaklaşık 44 milyar dolarlık bir teklifte bulunan ve Twitter’ın yönetim kurulu üyeleri ile anlaşma sağlayan Elon Musk, şirketi devralması durumunda şirketin gelirini 2028 yılına kadar beşe katlayabileceği iddiasında. Bilindiği üzere, Twitter’ın Musk tarafından devralınabilmesi için sadece yönetim kurulu üyelerinin onayı yetmiyor. Musk, işlemin gerçekleşmesi için şirketin hissedarlarından ve düzenleyicilerden de yeşil ışık bekliyor.

Musk’ın planına göre, Twitter’ın 2028 yılı gelir tablosunda abonelikler önemli bir yer kaplıyor. Musk, aboneliklerin 10 milyar dolarlık bir gelir kapısı halini alacağı hesabını yaparken, 2020 yılında Twitter’ın gelirlerinin %90’ına tekabül eden reklam gelirlerinin 12 milyar dolara çıkacağı, fakat toplam gelirlerin %45’ine karşılık geleceği iddiasında. Musk, reklam gelirleri ve abonelikler ile ilgili bazı düşüncelerini daha önce açıklamış; resmi ve ticari kuruluşların Twitter kullanımının cüzi bir ücrete tabi olabileceğini belirtmişti.

Abonelik sistemi ile ilgili planlarından bazılarını açıklayan Musk, Twitter’ın Twitter Blue adlı abonelik hizmetinin fiyatının aylık 3 dolardan 2 dolara indirilebileceğini, bu servisin abone sayısının 2025 yılında 69, 2028 yılında 159 milyona ulaşabileceğini belirtti.

Musk’a göre 2025 yılında 217 milyondan 600 milyon, 2028 yılında ise 931 milyon kullanıcıya ulaşma potansiyeline sahip olan şirket, henüz detayları açıklanmayan ve şimdilik “X” adıyla anılan yeni bir ürün tanıtabilir. Musk, bu ürünün ilk yıl 9, 2028’e kadar ise 104 milyon kullanıcıya ulaşacağını öngörüyor.

Öte yandan, şirketin içerik üreticilerin kullanıcılar tarafından desteklenebilmesi ve alışveriş gibi alanlara daha fazla ağırlık verebileceği düşünülürken; Musk, 15 milyon dolarlık bu gelir kapısının 2028’de 1,3 milyar dolara ulaşacağı görüşünde.

Tüm bunlara ek olarak, Twitter’ın bir ödeme hizmetini platforma entegre edebileceği de konuşulanlar arasında. Zira hem sosyal medya şirketlerinin finansal araçlar ile ilgilendikleri hem de Musk’ın X.com ve PayPal’ı da içeren geçmişinden dolayı alana aşina olduğu biliniyor.

Kaynak: Elon Musk plans to quintuple Twitter revenue by 2028 – Digital Trends