Skip to main content

Mark Zuckerberg, Facebook’tan bilgi sızdırdıktan sonra şirkete yönelik suçlamalarda bulunan Frances Haugen’e bir blog yazısı ile yanıt verdi.

Facebook’ta ürün geliştirme müdürü olarak görev aldıktan sonra şirketten ayrılan ve sızdırdığı belgeler ile The Wall Street Journal tarafından The Facebook Files adı altında raporların hazırlanmasına önayak olan Frances Haugen, canlı yayında kimliğini ve görüşlerini açıkladıktan sonra konu ile ilgili olarak ABD Senatosu Ticaret Alt Komisyonu’nda ifade verdi.

Haugen’in düşünceleri ABD senatörlerinde karşılık buldu

Senato karşısında belgeler hakkında konuşan, düşüncelerini açıklayan Haugen, senatörlerin sorularını yanıtlarken, Massachusetts Senatörü Edward Markey tarafından bir “21. yy. Amerikan kahramanı” olarak tanımlandı. Bir Demokrat Parti mensubu olan Markey’in bu tanımlaması hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler tarafından desteklendi.

Demokrat Partili Connecticut Senatörü Richard Blumenthal’in Mark Zuckerberg’in yakın zamanda Instagram’dan paylaştığı yelkencilik yaptığına dair videoya atıfta bulunarak, Zuckerberg’in sorumluluk alarak liderlik etmek yerine yelkenli gezisine çıktığını söylemesi sosyal medyada sıklıkla paylaşıldı.

Senatörler, Haugen’in Facebook’un insanların mahremiyetleri ve iyiliklerinin yerine elde edeceği kârı düşündüğü yönündeki fikirlerine katılmalarının yanı sıra, gençlerin Facebook’a olan ilgililerini kaybetmelerinden dolayı Facebook’un TikTok gibi diğer popüler sosyal medya platformlarını takip ettiği çıkarımında bulundular.

Facebook ve hatta sosyal medya için daha fazla yasal düzenleme ve denetim isteyen Haugen’in sözleri destek bulurken; Edward Markey direkt olarak Mark Zuckerberg’e seslenerek, toksik paylaşımların yapılması konusunda insanları cesaretlendirerek insanların mahremiyetleri üzerinden kâr elde etmesine izin verilmeyeceğini, ailelerin ve çocukların zarar görmemesi için Kongre’nin harekete geçeceğini söyledi.

Zuckerberg, Haugen’in iddialarına bir blog yazısı ile yanıt verdi

Blog yazısında Haugen’in görüşlerinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Zuckerberg, Facebook’un kârı insanların iyiliğine yeğlediği konusundaki düşüncenin yanlış olduğunu açıklamak için sosyal ağın Haber Kaynağı adı verilen alanında yapılan Anlamlı Sosyal Etkileşimler (Meaningful Social Interactions, MSI) güncellemesini gündeme getirdi. Güncelleme, şirketin iddiasına göre kullanıcıların maruz kaldığı viral videoların sayısını azaltıp yerine arkadaşları ve akrabaları tarafından paylaşılan içerikleri görmeleri için yapılmıştı.

Zuckerberg, bu güncellemeyi insanların Facebook’ta geçirdikleri zamanı azaltacağını düşünmelerine rağmen insanların iyilikleri için kullanıma sunduklarını söylerken; kendi iç araştırmalarına göre bu güncellemenin zararlı haberlerin yayılımında önemli ölçüde azalmaya yol açtığını belirtti.

Haugen’in, insanları harekete geçirmede nefret duygusunun diğer duygulardan daha etkili olması gerekçesiyle Facebook’u daha fazla kâr için nefret söylemlerinin yayılmasına izin vermekle suçlaması, Zuckerberg tarafından Facebook’un reklamlar üzerinden kazanç sağladığı ve reklamverenlerin içeriklerini nefret söylemlerinin yanında görmek istemedikleri açıklamaları ile reddedildi.

Bir Facebook araştırmasında Instagram’ın gençleri nasıl etkilediği konusunda sahte bir portre çizildiğini yazan Zuckerberg, şirket ile iletişime geçen gençlerin, zor zamanlarını atlatmalarında Instagram’ın faydalı olduğunu söylediklerini ekledi. Öte yandan konu medyada tartışılmaya başladıktan sonra Facebook araştırma ile ilgili bir rapor yayınlamıştı. Fakat, Haugen, dört adet belgeyi ABD Senatosu’na sundu.

Ek olarak, 2019 yılında Facebook’a katılan ve Facebook’ta demokrasi ve yanlış bilgi paylaşımı konularında çalışmalar yapan Haugen, Facebook’u ayrıca seçimler konusunda yanlış bilgilendirmeler yapmakla ve 6 Ocak Kongre Binası Baskını’na katkıda bulunmakla da suçladı.

Kaynak: Mark Zuckerberg denies Facebook puts profit over users’ safety – Engadget