Skip to main content

Eski bir çalışanının açtığı dava sonucu tazminat ödeyecek olan Tesla, konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

2015 yılında Tesla’nın Fremont, Kaliforniya’daki fabrikasında sözleşmeli işçi olarak çalışmaya başlayan Owen Diaz, fabrikada çalıştığı süre boyunca siyahi karşıtı ırkçılığa maruz kaldığı gerekçesiyle dava açmıştı.

Diaz, mahkemede, çalıştığı süre boyunca ırkçı kelimelere maruz kaldığını ve Tesla çalışanlarının iş yerinin muhtelif yerlerine ırkçı karikatürler çizdiklerini söylemişti. Bu durumdan psikolojik olarak çok etkilendiğini de ekleyen Diaz, bu psikolojik çöküntünün uyku ve yeme bozukluklarına ve aşırı kilo kaybına yol açtığını belirtmişti.

San Francisco’da görülen davada federal jüri, Tesla’yı ırkçılığın yaşanabileceği ve sürebileceği bir çalışma ortamı yaratmak, ırkçı tacizlerin engellenmesine yönelik gerekli adımları atmamak ve Diaz’ı rahatsız eden çalışanlarının davranışlarını umursamamaktan dolayı suçlu buldu.

Dava sonucunda, değeri ilk kez bu yılın Ocak ayında 800 milyar doları aşan Tesla’nın Diaz’a 6,9 milyon doları manevi, 130 milyon doları ise cezai, toplam 136,9 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

NPR’a konuşan Diaz’ın avukatı, bu cezanın ABD tarihinde tek davacıya sahip ırkçılık davaları arasında verilen en yüksek tazminat olabileceğini belirtirken; Tesla, pazartesi günü yayımladığı blog postunda Diaz’ın başka bir şirketin çalışanı iken sözleşmeli çalışan olarak Tesla’ya katıldığını, bu süreçteki şikayetlerini de Tesla’da bulunan yöneticilerine değil, bağlı olduğu şirketteki yöneticilerine yazılı olarak ilettiğini açıkladı. Ayrıca, Tesla, Diaz’ın Tesla tarafından tam zamanlı bir çalışan olarak işe alınmayacağının kesinleşmesi ve bir avukat ile anlaşması öncesinde ırkçı bir kelimenin kullanımı konusunda hiçbir şikâyette bulunmadığını da ekledi.

Diaz’ın çocuklarının da Tesla çalışanı olmaları gerçeğine dikkat çeken Tesla, Diaz’ın ayrıldığı 2016 yılından bu yana bu tür durumlar ile başa çıkabilmek için daha kapsayıcı insan kaynakları yapıları kurduklarını açıkladı.

Kaynak: Tesla is the sore loser of a $137 million racism lawsuit – Mashable