TEKNOLOJİ

Digital Age | 06.10.2021 - 10:53

BioNTech CEO’su Uğur Şahin’den aşı açıklaması

Pfizer CEO'su Albert Bourla'nın ardından BioNTech CEO'su Uğur Şahin de COVID aşılarının geleceğine dair açıklama yaptı.

Pfizer CEO’su Albert Bourla, Eylül ayında yaptığı açıklamada gelecek yıl yeni varyasyonların ortaya çıkıp çıkmamasından bağımsız olarak hayatın normale döneceğini açıklamıştı. BioNTech CEO’su Uğur Şahin de Financial Times’e yaptığı açıklamada halihazırda uygulanmakta olan Covid 19 aşılarına ve aşılar konusunda gelecekte yaşanması muhtemelen gelişmelere değindi.

Şahin, BioNTech’in Pfizer ile birlikte geliştirdiği aşı da dahil olmak üzere halihazırda uygulanmakta olan Covid 19 aşılarının, oldukça bulaşıcı olan Delta varyasyonu da dahil olmak üzere virüsün dolaşımdaki varyasyonlarına karşı etkili olduklarını, bağışıklık artırıcı dozların ise daha fazla koruma sağlayabileceğini belirtti.

Öte yandan, virüsün gelecekte ortaya çıkabilecek varyasyonlarının aşıların sağladığı bağışıklığı aşabileceklerine değinerek, 2022 yılının ortasına doğru dünyanın bu yeni varyasyonlardan korunmak için yeni aşılara ihtiyacının olabileceğinin altını çizdi.

Bu yıl için böyle bir ihtiyaç görmediğini, fakat gelecek yıl Covid ile ilgili durumun değişebileceğini söyleyen Şahin, virüsün varlığını sürdüreceğini, adaptasyon kapasitesini artıracağını, buna karşılık yeni varyasyonların insanların bağışıklık sistemleri tarafından daha kolay kontrol altına alınacaklarını düşünmek için hiçbir sebep olmadığını vurguladı. Şahin, virüsün değişiminin ve varyasyonlarının bir evrimin sonucu olduğunu ve bu evrimin henüz yeni başladığını ekledi.

Dünyanın gelecek yıl aşı konusunda iki odak noktasının olacağını, bu odak noktalarından birinin halihazırda aşı olmuş insanlar için bağışıklık sistemi güçlendirici dozların sağlanması, diğerinin ise henüz aşı olmamış, aşıya erişimi düşük insanların da aşıya ulaşımını sağlamak olduğunu belirtti.

Kaynak: BioNTech chief predicts need for updated Covid vaccines next year – Financial Times