FİLM

Erdem Akın Temel | 05.10.2021 - 13:11

Uzayda çekilecek ilk film için yolculuk başladı

Uluslararası Uzay İstasyonu, uzayda çekilecek ilk film için yola çıkan misafirlerine kavuşmak üzere.

Geçtiğimiz yıl, NASA yöneticilerinden Jim Bridenstine, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çekilecek bir film için NASA’nın Tom Cruise ile çalışacağını açıklamış ve bu açıklamadan sonra Tom Cruise’nin Elon Musk ve Space X ile söz konusu film projesi üzerinde çalışmaya başladığı dedikoduları yayılmıştı.

Filmlerde otantikliği sağlamak amacıyla özellikle Görevimiz Tehlike serisinde akıl almaz aksiyon sahnelerini dublör ve efekt kullanmadan tamamlayan Cruise’nin hayranları, bu haberden sonra bir hayli umutlanmıştı.

Fakat, geçen sürede çekilecek olan film ile ilgili bir bilgi paylaşımına gidilmezken, uzayda çekilecek ilk filmin detayları belli olmaya başladı. Yaygın kanının aksine, bu filmin bir NASA, Space X ve Hollywood yapımı değil, Rus uzay ajansı Roscosmos’un da projeye dahil olduğu bir Rus filmi olacağı kesinleşti.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan ve tedavisi için dünyaya dönemeyecek kadar hasta olan bir kozmonotun hayatını kurtarmak üzere uzaya çıkan bir cerrahın hikayesinin anlatılacağı The Challenge adlı film, Klim Shipenko tarafından yönetilecek. Filmin başrolünde ise Yulia Peresild var.

Filmin çekimleri için 5 Ekim tarihinde Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan Soyuz MS uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşacak olan Peresild ve Shipenko’ya, kozmonot Anton Shkaplerov eşlik ediyor.

11 günlük bir çekim maratonunun ardından, Peresild ve Shipenko, şu anda Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapmakta olan kozmonot Oleg Novitskiy ile birlikte dünyaya dönecek. Shkaplerov’un ise ileri bir tarihte dünyaya dönmesi planlanıyor.

Kaynak: The space station is about to welcome its first film crew – Digital Trends