Skip to main content

Facebook, tarihinin en uzun kesintisini yaşarken, WhatsApp, Instagram ve Oculus’un da internete erişimi kesildi. Peki, bu kesintinin sebebi neydi ve ne gibi sonuçlar doğurdu?

Facebook, WhatsApp, Instagram ve Oculus sunucularında yaşanan bir sorundan ötürü uygulamalara yaklaşık 7 saat ulaşılamazken, bu durum hem Facebook hakkında çeşitli söylentilere hem de Facebook hisselerinde gözle görülür bir değer kaybına yol açtı.

Facebook, dün akşam saatlerinde paylaştığı bir tweette bazı kullanıcıların uygulamalara erişim sağlayamadığını ve bu sorunu en kısa zamanda gidermeye çalıştıklarını açıklamış; bu erişim sorunundan etkilenen kullanıcılarından özür dilemişti.

Facebook sunucularının internet erişiminin kesilmesi sonucu Facebook, Facebook Messenger, WhatsApp, Instagram ve Oculus uygulamalarına erişim sağlanamazken, gelen haberler bu kesintinin sadece bir dış bağlantı sorunu olmadığını ortaya koydu. Facebook çalışanlarının işyerlerine giremedikleri haberinin gelmesi ile birlikte, Facebook sunucularının hacklendiği ve kullanıcı verilerinin çalındığına dair söylentiler de sosyal medyada paylaşılmaya başlandı.

Yaklaşık 7 saatlik kesintinin ardından Facebook sunucularının internet erişimi tekrar sağlanırken, Facebook tarafından yapılan açıklamada sorunun bir hack girişiminden kaynaklanmadığı, kullanıcı verilerine erişildiğine dair herhangi bir kanıt olmadığı ve sorunun veri merkezleri arasında iletişimi sağlayan router yapılandırmalarındaki bir değişiklikten kaynaklandığı açıklandı. Sunucuların mümkün olan en hızlı şekilde veri göndermeleri için kullanılan Border Gateway Protocol (BGP) adı verilen bir internet erişim protokolünün yapılandırmalarında yaşanan bir sorundan ötürü sunucuların internete erişiminin kesildiği düşünülürken; Facebook, ayrıca, bu kesintinin Facebook çalışanları tarafından günlük işleyiş dahilinde kullanılan iç hizmetlerin erişiminde de sorunlar yarattığını ve bu sebeple sorunun çözülmesinin bir hayli uzadığını da açıkladı.

Facebook, Facebook Messenger, Instagram, WhatsApp ve Oculus’un yaşadığı kesinti, Fortune ve Snopes’e göre şirkete tahmini olarak yaklaşık 60 milyon dolara mal olurken, şirket hisselerinde de %5 kayıp gözlendi. Bloomberg’in haberine göre, bu kesinti sırasında Mark Zuckerberg’in kişisel serveti de 7 milyar dolar kadar gerilerken; Zuckerberg, Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde bir sıra gerileyerek Bill Gates’in ardından dünyanın en zengin 5. insanı oldu.

Kaynak: Facebook, WhatsApp and Instagram are slowly returning. Why did they disappear to begin with? – TechCrunch