Skip to main content

Meta’nın yapay zekâ bilimcisi Profesör Yann LeCun, yapay zekâya yönelik endişeleri abartılı buluyor.

Yapay zekânın vaftiz babalarından Yann LeCun, bazı uzmanların yapay zekânın insanlık için varoluşsal bir tehdit oluşturduğuna dair görüşlerini “akıl almaz derecede saçma” olarak tanımladı.

Meta’da yapay zekâ bilimcisi olarak çalışan Profesör Yann LeCun, Meta tarafından Paris’te düzenlenen yapay zekâ odaklı bir etkinlikte BBC’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yapay zekâ dünyayı ele geçirecek mi? Hayır, bu insan doğasının makinelere yansıması.”

Hatırlarsanız yapay zekânın babalarından Geoffrey Hinton, Google’dan özellikle “yapay zekânın riskleri hakkında özgürce konuşabilmek” için ayrıldığını açıklamıştı. Hatta Hinton, Reuters’a verdiği bir röportajda, yapay zekânın insanlık için iklim değişikliğinden “daha acil” bir tehdit oluşturabileceğini söylemişti. LeCun’un yorumları ise, Geoffrey Hinton tarafından yapılanlarla taban tabana zıt. Çünkü LeCun, yapay zekânın kontrolü ele geçireceğine yönelik korkuların abartılı olduğunu söylüyor.

LeCun’a göre yapay zekâ şüphesiz insan zekâsını geçecek, ancak bu noktaya ulaşmak yıllar alacak. LeCun, o gün geldiğinde bile, süper zeki bir yapay zekânın kontrolümüzden çıkacağı fikrinin “akıl almaz derecede saçma” olduğunu ve “dünyada hiçbir şeyin böyle işlemesinin mümkün olmayacağını” belirtiyor.

LeCun, teknolojiye daha olumlu bir açıdan bakıldığında, yapay zekânın internetin veya matbaanın toplumu dönüştürmesine benzer şekilde “insanlık için yeni bir rönesansa” yol açacağını ifade ediyor.

Kaynak: AI ‘godfather’ says fears of existential threat are overblown – digitaltrends