Skip to main content

Mercedes-Benz, araçlarında ChatGPT’yi kullanıma sunuyor.

Alman otomobil üreticisi, araçlarında yapay zekâ kullanmaya başlayacağını duyurdu. Şirket, ChatGPT’yi araç içi sesli asistanı MBUX’a getirmek için Microsoft’un Azure OpenAI hizmetini kullanıyor.

Mercedes tarafından yapılan açıklamaya göre şirket, projesinin beta programını üç ay boyunca sürdürmeyi planlıyor ve başlangıçta ABD’de MBUX bilgi-eğlence sistemi ile donatılmış 900 binden fazla araç için 16 Haziran 2023 itibarıyla test etmeye başlayacak.

Kullanıcılar, Mercedes me uygulaması aracılığıyla veya doğrudan araçtan “Hey Mercedes, beta programına katılmak istiyorum” sesli komutunu kullanarak programa katılabilecek. Şirket, ChatGPT’nin mevcut “Hey Mercedes” sesli asistanını güçlendireceğini, daha geniş bir yelpazede komutlara yanıt vermesine ve hatta eksiksiz konuşmalar yapmasına olanak tanıyacağını söylüyor.

Mercedes, açıklamasında “Yakında, Sesli Asistan’dan gidecekleri yerle ilgili ayrıntıları, yeni bir akşam yemeği tarifi önermesini veya karmaşık bir soruyu yanıtlamasını isteyen katılımcılar, ellerini direksiyondan ve gözlerini yoldan ayırmadan daha kapsamlı bir yanıt alacaklar” diyor.

Kaynak: You’ll be able to have a conversation with your Mercedes thanks to built-in ChatGPT -Business Insider