Skip to main content

Doğuş Teknoloji, IBM Türkiye ve Penta Teknoloji, veri analitiği ve yapay zekâ teknolojilerinin işletmeler için önemine dikkat çekti.

Doğuş Teknoloji, IBM Türkiye ve Penta Teknoloji iş birliği ile düzenlenen “Data Storm: Veri ile Çağı Yakalayın” etkinliğinde veri analitiği ve yapay zekâ teknolojilerinin işletmeler için önemi masaya yatırıldı.

“Data Storm: Veri ile Çağı Yakalayın” etkinliği, Doğuş Teknoloji, IBM Türkiye ve Penta Teknoloji iş birliği ile 13 Haziran’da Bomontiada’da düzenlendi. Farklı sektörlerden çok sayıda şirket temsilcisinin katıldığı etkinlikte, günümüzün hızlı ve veri odaklı dünyasında rekabette öne çıkmak için yapay zekâ çözümlerini etkin bir şekilde kullanmanın gerekliliğine dikkat çekildi.

Veri analitiği ve yapay zekâ alanında sektördeki son trendlerin, başarı hikâyelerinin, yenilikçi projelerin ve pek çok veri senaryosunun ele alındığı etkinlikte verilen bilgilere göre; günümüzün hızlı ve veri odaklı iş dünyasında rekabet avantajı elde etmek, sezgisel anlayışın ötesindeki becerileri gerektiriyor. Sürdürülebilir başarı ve sektörde öncü olabilmek için yapay zekâ çözümlerinin kullanımıyla verinin gücünü etkin bir şekilde değerlendirmek gerekiyor. İş dünyasında rekabette güçlü kabul edilen tüm kurumlar bir veri yönetimi ve dijitalleşme stratejisine sahip.

Yapay zekâ teknolojileriyle veri yönetişimi stratejilerini birleştirerek; veri kalitesini artırmak, güvenilirlik sağlamak ve stratejik kararları desteklemenin önemine değinilen “Data Storm: Veri ile Çağı Yakalayın” etkinliğinde ayrıca, işletmelerin rekabette öne çıkması, müşterileriyle güçlü bağlar kurması ve işlerinin potansiyelini tam anlamıyla ortaya çıkarması için yapay zekâ teknolojilerinin kritik rolüne vurgu yapıldı.

Etkinlik kapsamında değerlendirmelerde bulunan Doğuş Teknoloji Veriden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özcan Çavuş’a göre; kurumların iş stratejilerine uygun, iş hedeflerini destekleyen bir veri stratejisine ve veriden değer elde edebilecek çalışmalara ihtiyaç var. Kişisel verilerin güvenliği ve yaşam döngüsü içinde uçtan uca yönetim için idari ve teknik düzenlemelerin gerekliliğine vurgu yapan Çavuş, müşteri ve çalışanların özelinde veri güvenliğini sağlamanın ve itibar kaybı yaşamamak adına uyum süreçleri odağında aksiyon almanın önemine de değindi.

Etkinliğin sonunda düzenlenen panelde Doğuş Teknoloji’nin iş ortakları Doğuş Otomotiv CDO’su Koray Bebekoğlu ve ALJ Finans CIO’su Ceyda Özkul, yapay zekâ teknolojileri ile veri yönetişimi stratejilerini birleştirmenin faydasını vurgulayarak, gelişmiş yapay zekâ çözümlerinin etkin kullanımı ve kritik rolü hakkında konuştu.