Skip to main content

Yahoo, Instagram’ın kurucu ortakları Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan yapay zekâ destekli haber platformu Artifact’i satın aldı.

Hatırlarsanız 2023 yılının başında Instagram’ın kurucu ortakları Kevin Systrom ve Mike Krieger, yapay zekâ odaklı Artifact haber uygulamasını hayata geçirmişti. Şubat ayında ise herkesin kullanımına açılan uygulamaya bir dizi yeni özellik eklense de Artifact tam anlamıyla ilgi görmeyi başaramadı.

2024’ün Ocak ayında ise Artifact, faaliyetlerini sonlandırma kararı almış ve Kevin Systrom uygulamanın neden kapandığını “Çekirdek bir kullanıcı grubunun sevdiği bir şey geliştirdik. Ancak pazarın yatırım yapmaya devam etmeye değecek kadar büyük olmadığı sonucuna vardık” sözleriyle açıklamıştı.

Şimdi ise Artifact cephesinde bir gelişme yaşandı ve yaklaşık 200 milyon okuyucuya hizmet veren ABD’li teknoloji devi Yahoo Artifact’i satın aldı.

Anlaşmanın finansal detayları hakkında her iki taraftan da herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak paylaşılan bilgilere göre Yahoo, Artifact’in ekibini değil teknolojisini satın aldı. Yani Artifact, yapay zekâ teknolojisiyle Yahoo News de dahil olmak üzere Yahoo’nun altyapısını güçlendirecek ve bağımsız bir uygulama olarak tekrar hayata geçmeyecek ve Artifact ekibinden de herhangi bir kişi Yahoo’ya katılmayacak. Mike Krieger ve Kevin Systrom, Yahoo için özel danışmanlık yapacak olsa da Yahoo’ya resmi olarak geçmeyecek. Artifact’in geri kalan beş çalışanının ise farklı şirketlere geçiş yaptığı ya da izne ayrıldığı belirtiliyor.

Kaynak: Yahoo is buying Artifact, the AI news app from the Instagram co-founders – The Verge