Skip to main content

Google, gizli modda topladığı kullanıcı verilerini silmeyi kabul etti.

Hatırlarsanız Google’ın Chrome kullanıcılarının gizli modu kullanırken bile etkinliklerini takip etmekle suçlanan 5 milyar dolarlık bir davayla karşı karşıya kaldığını ve uzlaşmaya varmak istediğini sizlere aktarmıştık.

Bu konu ile ilgili bir gelişme yaşandı ve Google, gizli modda arama yaparken topladığı milyarlarca tarama kaydının silinmesi veya verilerin kimliksiz hale getirilmesi talep edilen 2020 yılında açılan davada uzlaşmaya gitti. Teknoloji devi, gizli modda topladığı kullanıcı verilerini silmeyi veya kimliksizleştirmeyi kabul etti.

California Kuzey Bölge Mahkemesindeki belgelere göre Google, 50 davacıyı temsil eden 3 avukatlık firması ile anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre Google, verilerin kaydını izinsiz tuttuğu gerekçesiyle 5 milyar dolardan fazla tazminat ödemeyi kabul etti. Şirket artık gizli modda nasıl veri topladığına dair kullanıcıları daha fazla bilgilendirecek. California mahkemesinin anlaşmayı kabul edip etmeyeceği henüz net değil.

Bunun yanı sıra Google’ın kullanıcıların üçüncü taraf çerezlerini gizli modda varsayılan olarak engelleyeceğini de belirtelim.

Kaynak: Google to delete search data of millions who used ‘incognito’ mode – npr