Skip to main content

Google, gizli sekmede de kullanıcıları takip ettiği için 5 milyar dolar ödeyebilir.

2020’de Chrome kullanıcılarının gizli modu kullanırken bile etkinliklerini takip etmekle suçlanan bir davayla karşı karşıya kalan Google, başlangıçta 5 milyar dolar tazminat talep eden şikâyeti çözüme kavuşturmayı kabul etti. Reuters ve The Washington Post’a göre, her iki taraf da anlaşmanın ayrıntılarını kamuoyuna açıklamadı ancak Şubat ayında onay için mahkemeye sunacakları şartları kabul ettiler.

Reuters’ın haberine göre, avukatlar perşembe günü bir ön anlaşmaya vardı. Daha sonra ABD Bölge Yargıcı Yvonne Gonzalez Rogers Kaliforniya’daki davada 5 Şubat 2024’te yapılması planlanan duruşmayı beklemeye aldı.

Davacıların açtıkları davada belirttiklerine göre, Google kullanıcıları izlemek için Analytics ürünü, uygulamaları ve tarayıcı eklentileri gibi araçları kullandı. O dönemde bir Google sözcüsü, gizli modun kullanıcının cihazındaki etkinliğini kaydetmediğini, ancak web sitelerinin oturum sırasında yine de kullanıcıların bilgilerini toplayabileceğini söyledi.

2020 yılında açılan dava, 1 Haziran 2016’dan bu yana “milyonlarca” Google kullanıcısını kapsıyordu ve federal telefon dinleme ve Kaliforniya gizlilik yasalarının ihlali nedeniyle kullanıcı başına en az 5000 dolar tazminat talep ediyordu.

Kaynak: Google agrees to settle $5 billion lawsuit accusing it of tracking Incognito users – engadget