Skip to main content

X, paylaşılan bağlantılara başlıkları yeniden ekledi. Ancak bu sefer başlıklar görselin üzerinde yer alıyor.

Hatırlarsanız X’in paylaşılan linklerden başlıkları kaldırdığını sizlere aktarmıştık. Kullanıcılar herhangi bir sitenin bağlantısını paylaştığı zaman çıkan önizlemede başlık görünmüyordu.

X, şimdi bu kararından geri adım attı ve başlıkları yeniden eklemeye karar verdi. Ancak minik bir farkla. Başlıklar ve websitesi başlık sayfaları artık görselin üzerinde yer alıyor.

Başlıkların geri gelmesi olumlu bir gelişme ancak bazı tuhaflıklar da var. Örneğin; eğer başlık çok uzunsa fontlar küçültülerek 3 nokta ile kesiliyor.

X, sahibi Elon Musk’ın gönderilerin daha iyi görüneceğini düşünmesi nedeniyle geçen yıl bağlantılardan başlıkları kaldırdı. Başlıkların kaldırılması gönderileri, daha küçük hale getirdi. Ancak bağlantılı bir görselin üzerine tıkladığında sizi nereye götüreceğini bilmek zorlaştı. Bu da kullanıcıları, görsele doğrudan bir başlık eklemek veya başlığı bir gönderinin metnine dahil etmek gibi geçici çözümler bulmaya itti.

Musk, kasım ayında yakında yayımlanması planlanan bir sürümde başlıkların URL kartları üzerinde yeniden görüneceği sözünü vermişti. Görünüşe göre Musk, sözünü tuttu.

Şu anda web sürümünde aktif olan değişikliğin iOS’ta ne zaman hayata geçeceği şimdilik net olarak bilinmiyor. Android’de ise başlıklar hâlâ tüm bu değişikliklerden önceki gibi bir görselin altında görünüyor. Bakalım bu değişiklik tüm kullanıcılara sunulacak mı bekleyip göreceğiz.

Kaynak: X once again adds headlines to article links — but with tiny text – The Verge