Skip to main content

X, bazı kullanıcılardan paylaşım yapma, yeniden paylaşma ve yanıtlama gibi belirli eylemleri gerçekleştirebilmeleri için yıllık 1 dolar tutarında abonelik ücreti almaya başlayacak.

“Not a Bot” adlı yeni programı X üzerinden duyuran X’in destek hesabı; Yeni Zelanda ve Filipinler’deki doğrulanmamış yeni kullanıcıların yılda 1 dolar ödemesi gerekeceğini, mevcut hesapların ise etkilenmeyeceğini söyledi.

Paylaşımda “Bugünden itibaren Yeni Zelanda ve Filipinler’de Not a Bot adlı yeni bir programı test ediyoruz. Yeni ve doğrulanmamış hesapların diğer gönderileri paylaşabilmek ve bunlarla etkileşimde bulunabilmek için yıllık 1 ABD doları tutarında bir aboneliğe kaydolmaları gerekecek. Mevcut hesaplar bu testten etkilenmeyecek” ifadeleri yer aldı.

Abone olmamayı yani ücret ödememeyi tercih eden yeni kullanıcılar, gönderileri okuma, video izleme ve hesapları takip etme gibi yalnızca salt okunur işlemleri gerçekleştirebilecek.

X, paylaşımında ayrıca Not a Bot adlı yeni programın, platformun erişilebilirliğini ufak bir ücretle dengelerken, spam’ları, platformun manipülasyonunu ve bot etkinliğini azaltmaya yönelik X’in başarılı olan çabalarını desteklemek için geliştirildiğini belirtti ve bunun kâr amaçlı olmadığını ekledi.

“Şu ana kadar abonelik seçeneklerinin platformdaki botlar ve spam ile mücadelede en etkili yol olduğu kanıtlandı” diyen X’in bu hamlesi, platformun herkes için ücretli olabileceğine dair haberlerin ardından geldi. Musk geçen ay X’in “küçük bir aylık ödemeye geçiş yaptığını” ve bunun platformdaki bot kullanıcılarla etkili bir şekilde başa çıkmanın tek yolu olduğunu öne sürmüştü.

Bakalım şimdilik Yeni Zelanda ve Filipinler’de başlayan 1 dolarlık abonelik, küresel olarak kullanıma sunulacak mı, bekleyip göreceğiz.

Kaynak: X begins charging $1 a year for new, unverified accounts – digitaltrends