Skip to main content

X herkes için ücretli olabilir. Elon Musk, X’i kullanmak için kullanıcılardan ‘ufak bir aylık ödeme’ talep edeceğini söyledi.

X’in sahibi Elon Musk bugün, eskiden Twitter olarak bilinen sosyal ağın artık ücretsiz bir platform olmayabileceği fikrini ortaya attı. Pazartesi günü İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile canlı yayımlanan bir görüşmede Musk, şirketin X sisteminin kullanımı için “ufak bir aylık ödemeye geçeceğini” söyledi. Platformdaki bot sorununun üstesinden gelmek için böyle bir değişikliğin gerekli olacağını öne sürdü.


“Bu, devasa bot ordularıyla mücadele etmenin aklıma gelen tek yolu” diyen Musk, yeni abonelik ücretinin ne kadar olacağını söylemedi ancak bunu “ufak bir miktar” olarak nitelendirdi.

Canlı yayın sırasında Musk ayrıca X için yeni ölçümler de paylaştı ve platformun şu anda 550 milyon aylık kullanıcıya sahip olduğunu ve bunların her gün 100 ilâ 200 milyon gönderi oluşturduğunu belirtti. Ancak Musk, X’in aylık kullanıcılarının kaçının bot hesap, kaçının gerçek hesap olduğunu açıklamadı.

Musk, bu değişikliğin ne zaman gerçekleşeceğini belirtmedi. Ancak Musk geçen yıl platformu devraldığından beri şirket, kullanıcılarını ücretli abonelik ürünü X Premium’a (önceki adıyla Twitter Blue) abone olmaya zorluyor. X, kaç ücretli aboneye sahip olduğunu açıklamıyor ancak bağımsız araştırmalar, X Premium’un X kullanıcılarının çoğunluğunun ilgisini çekmediğini gösteriyor.

Bakalım X sisteminin kullanımı için alınacak “ufak bir aylık ödeme” ne kadar olacak ve mevcut Premium plandan ne kadar farklı olacak, bekleyip göreceğiz.

Kaynak: Elon Musk says X will charge users ‘a small monthly payment’ to use its service – TechCrunch