Skip to main content

Dünyanın en popüler video yayın platformlarından YouTube, yeni özelliklerini duyurdu.

YouTube’un önümüzdeki haftalarda kullanıma sunacağı yenilikler arasında You (Siz) sekmesi, sabit ses seviyesi, mırıldanarak şarkı arama gibi özellikler ve tasarım güncellemeleri yer alıyor. YouTube’a gelecek diğer özellikler ise şöyle:

  • Akıllı TV izleyicileri, video ayrıntılarını yeni bir dikey menüde bulabilecek. YouTube bu özellik ile kullanıcıların video açıklamasına ve yorumlara, abone olma düğmesine ve video bölümlerine daha hızlı erişim sağlayacağını söylüyor. Benzer iyileştirmeler web tarayıcıları ve mobil cihazlara da gelecek.
  • Mobil cihazlara iyileştirilmiş ses kontrolü geliyor. “Sabit ses seviyesi” olarak adlandırılan bu özellik, kullanıcıların içeriğin yüksek sesli kısımlarından etkilenmemesi için her şeyi dengeleyecek, ses tüm video boyunca aynı seviyede kalacak.
  • Video oynatma hızını 2 katına çıkarmak için artık menülerde gezinmek yerine videoya basılı tutmak yeterli olacak. Bu özellik, mobil cihazlarda, tabletlerde ve web tarayıcılarında çalışacak.
  • Bir videoya yanlışlıkla dokunmayı önlemek için mobil cihazlar ve tabletlere ekran kilitleme özelliği eklenecek.
  • Kullanıcılar videolarda istediği kısımları bulmak için ilerledikçe videoların küçük resimleri daha büyük görünecek.
  • Kütüphane sekmesi ve hesap sayfası birleşerek “Siz” sekmesine dönüşüyor. Kullanıcılar bu sekmede daha önce izlediği videoları (izleme geçmişi açıksa) oynatma listelerini, indirilenleri ve satın alınanları görebilecek. Siz sekmesinde hesapla ilgili ayarlar ve kanal bilgileri de yer alacak.
  • YouTube, şarkı söyleyerek, mırıldanarak veya çalarak şarkı arama özelliğini Android’e getirecek. YouTube’un bu özellik için yapay zekâdan yararlanacağını belirtelim.
  • İçerik üreticiler “Beğen” ve “Abone ol” ifadelerini sesli olarak söylediğinde YouTube otomatik olarak bu butonları animasyonlarla daha görünür hale getirecek.

Kaynak: YouTube rolling out some three-dozen new features this fall – digitaltrends