Skip to main content

Meta, kullanıcıların Instagram ve Facebook gibi kendi platformlarıyla ilgili verilerini daha iyi yönetmesi için Hesaplar Merkezi’ne yeni seçenekler ekledi.

Meta, Hesaplar Merkezi’ne birkaç yeni özellik eklediğini açıkladı. Kullanıcılar artık tek bir yerden Instagram ve Facebook’taki bilgilerinin aynı anda indirilmesini talep edebilecek. Daha önce her platform için ayrı ayrı indirme seçeneği sunuluyordu. Kullanıcılar bunun yanı sıra sosyal ağların birinden bilgilerinin bir kopyasını indirmeyi de seçebilecek.

Şirket zaten kullanıcılara Facebook’taki site dışı aktiviteler üzerinde kontrol olanağı sunuyordu. Yani kullanıcılar diğer uygulamaların kendileri hakkında Facebook’a veri gönderme şeklini değiştirebiliyordu. Meta artık güncellediği Hesaplar Merkezi’nde, hem Facebook hem de Instagram için Meta dışı aktivitelerin kontrol edilebilmesini sağlıyor. Hesaplar Merkezi, kullanıcıların hesaplarının Facebook veya Instagram girişini kullandıkları hizmetlerle bağlantısını kesmelerine de olanak tanıyacak. Kullanıcılar ayrıca hangi sitelerin Instagram bilgilerini topladığını da görebilecek.

Meta ayrıca, “Bilgilerinizi Aktarın” seçeneğini Instagram’a genişletiyor. Kullanıcılar bu sayede Instagram fotoğraflarını ve videolarını kolayca dışa aktarabilecek ve bunları Google Fotoğraflar gibi başka bir hizmete de aktarabilecek. Dijital Hizmetler Yasası, büyük platformların kullanıcı verilerini dışa aktarmaya yönelik araçlar sağlamasını gerektirdiği için Meta’nın bu hamlesinin Dijital Hizmetler Yasası ile ilgili olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yılın başlarında Meta, kişisel ayrıntılar, şifreler, güvenlik seçenekleri ve reklam tercihlerine ilişkin ayarları tek bir platforma yerleştirerek yenilenen Hesaplar Merkezi’ni kullanıma sunmuştu. Şirket, kullanıcıların tüm bu seçenekleri Hesaplar Merkezi’nde bulabileceklerini söyledi.

Kaynak: Meta consolidates options to manage your Meta data – TechCrunch