Skip to main content

Wordle’ın popülaritesi bir dizi retro klonunun geliştirilmesine yol açtı.

Bir anda yakaladığı popülarite ile New York Times’ın ilgisini çekmeyi başaran Wordle’ın onlarca klonunun geliştirildiği biliniyor. Genellikle belirli bir alandan kelimelerin sorulmasına dayalı bulmacaları ile bilinen bu klonların pek çoğu Wordle kadar olmasa da oyuncuların ilgisini çekiyorlar.

Ars Technica’nın haberine göre yeni bir Wordle klonu olan Windle, diğer klonlardan farklı bir özelliği ile dikkat çekiyor: 90’lı yılların başında kişisel bilgisayarlarda kullanılan Windows 3.1 işletim sistemi üzerinde çalışıyor.

Windows 3.1 için üretilen Windle’ı dönemin bilgisayarlarından biri ile oynamak mümkün. Oyunun yaratıcısı Dialup.net, oyunun testini 66 MHz Intel 80486 DX2 işlemciye ve Windows 3.11 for Workgroups işletim sistemine sahip bir Gateway 2000 4DX2-66V bilgisayarda gerçekleştirdi. Oyunu bir sanal makine ya da DOSBOX emülatör üzerinde oynamak da mümkün.

Öte yandan, Windle, Wordle’ın tek retro klonu değil. Zira Wordle daha önce orijinal Game Boy oyun konsolunda, Commodore 64’te, BBC Micro’da ve çeşitli Palm PDA cihazlarında çalışacak şekilde klonlanmıştı.

Kaynak: If you’re still on Windows 3.1, Windle is the best way to get in on the Wordle craze – Ars Technica