GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 09.12.2021 - 14:26

Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales’in NFT satışı Wikipedia editörlerini kızdırdı

Jimmy Wales’in satışını yapacağı NFT’ye dair site üzerinde yaptığı paylaşım Wikipedia editörlerini sinirlendirdi.

Wikipedia’nın kurucularından Jimmy Wales, geçtiğimiz hafta Wikipedia’nın yayına giren ilk haline benzer bir şekilde oluşturulacak olan NFT’leştirilmiş bir web sitesi ile Wikipedia projesine başladığı dönem kullandığı pembe iMac’ini Christie’s tarafından düzenlenecek olan bir açık artırma ile satacağını, bu satıştan elde edilecek gelirlerin ise yine Wales tarafından kurulan ve reklam yerine bağışlar sayesinde devamlılığını sağlamayı amaçlayan sosyal medya ağı WT.Social’e aktarılacağını açıklamıştı.

Wales’ın bu satışı “user talk page” adı verilen, Wikipedia kullanıcılarının birbirleri ile iletişime geçmeleri için ayrılan alanda duyurması Wikipedi editörlerini epey kızdırdı. Kişisel reklam konusunda oldukça katı kurallara sahip olan sitenin editörleri, Wales’ın bu paylaşımı ile bu kuralı çiğnediğini düşünüyorlar.

Wikipedia editörlerinden biri, Wales’ın paylaşımının kişisel reklam sayılması gerektiğini, Wales’a ulaşarak bu paylaşımı silmesini istediğini, eğer silmezse kendisinin sileceğini belirtirken, Wales’ı “user talk page” paylaşımı yapamaması için engelleyip engelleyemeyeceği konusunu diğer editörlere sordu.  Wikipedia’da bir kurucu üstünlüğünün olmadığını savunan editör, Wales’in Wikimedia Derneği’nden basit bir paylaşım için onay almış olmasının site kurallarını ihlal ettiği için hiçbir öneminin olmadığını aktardı.

Wales paylaşımı ile ilgili olarak Wikimedia Derneği’nden izin aldığını, bu paylaşımın bir kişisel reklam kabul edilemeyeceğini söylerken, tartışma ertesi gün bir başka editör tarafından “verimli bir tartışma olmaktan uzaklaştığı” gerekçesiyle kaldırıldı. Öte yandan, Wales, bir başka başlıkta NFT satışı ile ilgili sorulara yanıt veriyor.

Bazı kullanıcılar Wales’in satıştan elde edilecek geliri kişisel ticari girişimi olan WT.Social’e harcayacağı düşüncesiyle endişelenirken, bazıları ise NFT’lerin konsept olarak Wikipedia’nın temel ilkeleri ile taban tabana zıt olduğu düşüncesindeler.

Kaynak: Wikipedia Editors Very Mad About Jimmy Wales’ NFT of a Wikipedia Edit – Vice