Skip to main content

İnternet istatistikleri konusunda en çok ziyaret edilen web sitelerinden olan Alexa Internet, API’ının ardından siteye erişimi de durduracak.

Yirmi beş yıldır internet kullanıcılarına küresel internet trafiği, küresel web sıralamaları ve kullanıcı metrikleri gibi verileri ulaştıran Alexa.com, 1 Mayıs 2022 tarihinde erişime kapatılacak.

Alexa Internet tarafından yapılan açıklamada 8 Aralık tarihinden itibaren site üzerinde yeni üyeliklerin oluşturulmasının durdurulduğu, fakat halihazırda üye olan kullanıcıların 1 Mayıs 2022 tarihine kadar hizmetlere erişebileceği belirtilirken, neden böyle bir karar alındığına dair bir bilgi verilmedi. Alexa.com’un verilere ulaşımda kullanılan Web Information Service API adlı uygulama programlama arayüzü de 8 Aralık itibarıyla erişime kapatıldı.

Alexa.com’un kapatılması haberi pek çok internet kullanıcısının aklına Amazon’un sesli komutla çalışan akıllı asistanı Alexa’yı ve doğal olarak Alexa Internet adlı şirketin Amazon tarafından satın alınma ihtimalini getirse de Amazon halihazırda Alexa Internet’in sahibi konumunda. Zira Amazon, Alexa Internet’i 1999 yılında yaklaşık 250 milyon dolar değerinde Amazon hissesi karşılığında bünyesine katmıştı.

Kaynak: We will be retiring Alexa.com on May 1, 2022 – Alexa Support