Skip to main content

WhatsApp’a gelen gizli kod özelliği, kilitli sohbetlere ekstra bir gizlilik katmanı ekliyor.

Hatırlarsanız, Mayıs ayında WhatsApp’ta “Sohbet Kilidi” adlı yeni bir özelliğin kullanıma sunulduğunu sizlere aktarmıştık. Bu özellik insanların hassas sohbetlerini korumasına yardımcı oluyordu.

WhatsApp şimdi ise bu özelliği daha da genişletti ve bu sohbetleri korumanın ve birisi telefonunuza erişebildiğinde veya telefonunuzu bir başkasıyla paylaştığınızda bu sohbetlerin bulunmasını zorlaştırmanın ek bir yolu olan gizli kod adlı özelliği kullanıma sunduğunu açıkladı.

WhatsApp tarafından yapılan açıklamaya göre; gizli kod sayesinde kullanıcılar artık kilitli sohbetlerine ekstra bir gizlilik katmanı eklemek için telefonunun kilidini açarken kullandığından farklı olan benzersiz bir şifre belirleyebilecek.

Bunun yanı sıra WhatsApp, kilitli sohbetlerin sadece gizli kod arama çubuğuna yazıldığında keşfedilebilmesi için, kullanıcıların Kilitli Sohbetler klasörünü sohbet listesinden gizleyebileceklerini söylüyor. Ancak kullanıcı istediği takdirde bu yazışmaların sohbet listesinde görünmeye devam etmesini de seçebiliyor.

WhatsApp’ın paylaştığı bilgilere göre kullanıcıların bir sohbeti kilitlemek için artık sohbetin ayarlarına gitmek yerine sohbete uzun bir şekilde basılı tutması yeterli.

Birkaç gün önce kademeli olarak kullanıma açılan gizli kod, önümüzdeki aylarda tüm dünyada kullanılabilir olacak.