Skip to main content

WhatsApp’ta “Sohbet Kilidi” adlı yeni bir özellik kullanıma sunuldu. Bu yeni özellik sayesinde en kişisel sohbetlerin gizliliği daha fazla korunacak.

WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, Pazartesi günü bir blog gönderisinde “Sohbet Kilidi” adlı yeni özelliğini duyurdu. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Instagram yayın kanalında WhatsApp’taki yeni kilitli sohbetlerin konuşmaları daha özel hale getireceğini belirterek, bunların parola korumalı bir klasörde gizli olacağını ve bildirimlerin, gönderen veya mesaj içeriğini göstermeyeceğini söyledi.

Belirli bir sohbette Sohbet Kilidi’ni seçerseniz, bu yazışma gelen kutunuzdan çıkacak ve bunun yerine yalnızca telefonunuzun şifresi veya parmak iziyle erişilebilen başka bir klasörde yer alacak. Bu kilitli sohbet için telefonunuza gelen herhangi bir bildirimde de gönderen ve mesaj gizli olacak.

WhatsApp’ta bir sohbeti kilitlemek için:

  • WhatsApp uygulamasını açın,
  • Kilitlemek istediğiniz bir kişinin veya grup sohbetinin adına dokunun,
  • Kilitle’yi seçin.

Kilitli sohbetlerinizin kilidini açmak isterseniz

  • Gelen kutunuzu yavaşça aşağı çekin,
  • Telefonunuzun şifresini veya parmak izinizi girin.

WhatsApp, özelliğin önümüzdeki birkaç ay boyunca ikincil cihazlar için kilitleme ve sohbetlerinize özel parola oluşturarak telefon şifrenizden farklı bir şifre kullanma gibi yeni özellikler ekleyerek Sohbet Kilidi’ni geliştirmeye devam edeceğini söylüyor.

Kaynak: How to Lock Your ‘Intimate’ WhatsApp Chats for Extra Privacy – CNET