Skip to main content

Google intihar eğiliminde olan kullanıcıları için harekete geçti. Kullanıcılar önceden yazılmış şablon mesajlar kullanarak yardım çağırısında bulunabilecek.

Teknoloji devi Google, Amerika’da artan intihar vakaları sebebiyle intihar etmeyi düşünen kullanıcılarına engel olmak amacıyla kolları sıvadı. Kullanıcılar intiharla ilgili terimleri aradıklarında Google, önceden yazılmış şablon mesajlar sayesinde, kullanıcıların başka kişilerle iletişime geçerek yardım çağrısında bulunmasını sağlayacak.

Uluslararası İntiharı Önleme Derneği (International Association for Suicide Prevention) ile ortaklaşa oluşturulan bu mesajlar, Google’ın zaten insanlar intiharla ilgili terimler aradığında ortaya çıkardığı 988 Suicide ve Crisis Lifeline bilgilerinin hemen altında gösterilecek. Her mesajda, kullanıcının kısa mesaj uygulamasına yapıştıran bir “metin gönder” düğmesi yer aldığından, kullanıcıları “güvendiği kişilerle bağlantı kurmaya” teşvik edecek. Böylece intiharın eşiğine gelmiş bir kişi, bu önceden oluşturulmuş mesajları güvendiği bir kişiye göndererek yardım çağrısında bulunabilecek. İntihar hattı 988 ile doğrudan bağlantılı olan bu mesajların, Google’ın masaüstü sitesinde görünüp görünmeyeceği ve Türkiye’de sunulup sunulmayacağı henüz net değil.

Google’ın tüketici ve ruh sağlığı direktörü Megan Jones Bell konuyla ilgili blog gönderisinde, insanların savunmasız ve çaresiz bir durumdayken kendilerini ifade etmelerinin zor olabileceğini belirterek, Uluslararası İntiharı Önleme Derneği’nin uzmanlığıyla ortaklaşa geliştirilen bu önceden yazılmış mesajların da, insanların kriz anlarında kendilerini kolayca ifade etmelerini sağlayacağını söylüyor.

Google, geçen yıl insanların kriz anında yaptıkları aramaları tespit etmek için yapay zekâyı kullanmaya başladı ve arama motorunun onları ihtiyaç duyabilecekleri kaynaklara yönlendirmesine izin verdi. Google kısa bir süre önce YouTube’da yeme bozukluklarını teşvik eden içerikleri kaldırmaya ve yeme bozukluğundan kurtulmayla ilgili videolara 18 yaş ve üstü yaş kısıtlamaları eklemeye başladı.

Kaynak: Google will soon display prewritten texts people in crisis can use to ask for help – The Verge