Skip to main content

Twitter, sansür tartışmaları üzerine Türkiye politikası hakkında bilgilendirmede bulundu.

Twitter’ın Türkiye’deki bazı içeriklere 14 Mayıs seçim gününde erişim engeli getirmesiyle başlayan sansür tartışmaları üzerine sosyal medya platformu Türkiye politikasını paylaştı.

Twitter’ın Küresel Hükümet İşleri (Twitter Global Government Affairs) tarafından yapılan paylaşımda Twitter’ın Türk hükümetinden mevcut mahkeme kararlarına uymayan tek sosyal medya kuruluşu olduğu gerekçesiyle uyarı aldığını ve bu nedenle platformu hafta sonunda yapılan seçim süresince kullanılabilir durumda tutmak için dört hesaba ve 409 tweet’e erişimi engellediklerini duyurdu.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “İfade özgürlüğü ile ilgili endişelerimizi doğrudan yetkililere ilettik. Tüm taleplerde yaptığımız gibi burada da mahkeme kararlarına itiraz etmeye devam edeceğiz. Ancak oy verme işleminin hemen öncesinde başvurulabilecek başka bir yasal yol yoktu. Şu ana kadar erişim kısıtlamalarına konu içerik ile ilgili Twitter aleyhine beş mahkeme kararı düzenlenmiştir ve biz bunlardan dört tanesine itiraz ettik. İtirazlarımızdan biri reddedilirken, diğer üç mahkeme kararı halen ilgili mahkemeler tarafından inceleniyor. Beşinci mahkeme kararına da yarın itiraz edeceğiz.”

Paylaşımın hemen altında ayrıca erişim engelleme işlemleriyle ilgili verilen mahkeme kararlarının ve düzenleyici kurum yazışmalarının birer kopyası da yer alıyor. Bunlar arasında; Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu’ndan iletilen bir e-posta ve T.C. Ankara 1., 3., 5. ve 8. Sulh Ceza Hâkimliği’nin kararları bulunuyor.