Skip to main content

Spotify, maliyetleri kısmak için toplam çalışan sayısının yüzde 17’sini, yani yaklaşık 1500 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Teknoloji şirketlerinde işten çıkarma trendi son iki senedir devam ediyor. İsveçli müzik yayını devi Spotify, Ocak ve Haziran aylarında toplam 800 kişiyi işten çıkardıktan sonra şimdi yeni bir işten çıkarma haberiyle gündemde.

Bugün erken saatlerde Spotify CEO’su Daniel Ek, organizasyonel değişikliklerle ilgili tüm Spotify çalışanlarıyla paylaştığı mektupta şirketin maliyetleri azaltmak amacıyla 1500 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Bu rakam şirketin toplam çalışan sayısının yaklaşık yüzde 17’sine denk geliyor.

Dainel Ek, çalışanlara yazdığı mektupta ekonomik büyümenin önemli ölçüde yavaşlaması nedeniyle bu zor kararı verdiğini söyledi. Ek, “Şirketin hedeflerine ulaşabilmesi için maliyetlerimizi doğru şekilde ayarlamaya yönelik önemli adımlar atılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Daniel Ek’e göre, Spotify’ın son çeyrekte kârlılık gösterdiği ve abone sayılarının arttığı göz önüne alındığında açıklanan işten çıkarmalar birçok kişi için şaşırtıcı olabilir. Şirket, etkilenen çalışanları bugün bilgilendirmeye başlayacak. Yaklaşık beş aylık kıdem tazminatı alacak çalışanlara tatil ücreti ve kıdem tazminatı süresi boyunca sağlık sigortası ödenecek.

Kaynak: Spotify to axe 1,500 workers to cut costs – BBC