Skip to main content

WhatsApp, Kanallar özelliğini 150’den fazla ülkede kullanıma açtığını duyurdu.

WhatsApp, ilk olarak Kolombiya ve Singapur’da Haziran ayında kullanıma sunduğu Kanallar özelliğini daha fazla kullanıcıya sunuyor. Meta’nın sahibi olduğu popüler mesajlaşma uygulaması, yaptığı açıklamada yeni özelliğini 150’den fazla ülkeye genişlettiğini duyurdu.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg Facebook paylaşımında, “Bugün WhatsApp Kanallarını dünya çapında kullanıma sunmaya başlıyoruz ve insanların WhatsApp’ta takip edebileceği binlerce yeni kanal ekliyoruz. Kanalları yeni ‘Güncellemeler’ sekmesinde bulabilirsiniz” dedi.

Tıpkı mesajlaşma uygulaması Telegram’da olduğu gibi, WhatsApp’ın Kanallar özelliği, kullanıcıların içerik oluşturuculardan, kuruluşlardan ve markalardan güncellemeler almasını sağlıyor.

WhatsApp, Kanallar özelliğinin uygulamada sohbetlerden ayrı olduğunu, kullanıcıların kimi takip ettiğini diğer takipçilerin göremeyeceğini, ayrıca hem yöneticilerin hem de takipçilerin kişisel bilgilerinin korunacağını ifade ediyor.

Daha geniş bir kullanıma sunmanın yanı sıra WhatsApp, özelliğe gelecek birkaç yeni geliştirmeyi de duyurdu. WhatsApp’ın açıklamasına göre, kullanıcılar artık takip edebileceği kanalları, otomatik olarak ülkelerine göre filtrelenmiş şekilde bulabilecek. Ayrıca en yeni, en aktif ve takipçi sayısına göre en popüler kanalları görebilecek. Kullanıcılar, kanallardaki gönderilere emoji ile tepki verebilecek ve toplam emoji sayısını görebilecek. Kullanıcıların bıraktığı emojiler takipçilere gösterilmeyecek. Bunun yanı sıra kanalları yöneten yöneticiler artık platformun gönderiyi sunucularından silmesinden önce 30 güne kadar güncellemelerini düzenleyebilecek.

WhatsApp, kullanıcılardan aldığı görüşlere dayalı olarak daha fazla özellik eklemeye ve Kanalları geliştirmeye devam edeceğini söylüyor. Önümüzdeki aylarda, isteyen herkesin kanal oluşturmasına da olanak tanıyacağını belirtiyor.

Kaynak: WhatsApp is widely rolling out its Telegram-like Channels feature – The Verge