Skip to main content

WhatsApp, yeni özelliği “Kanallar” ile gizliliği daha fazla ön planda tutmayı hedefliyor.

Dünyanın en popüler çevrimiçi mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta “Kanallar” dönemi başladı.

WhatsApp, Kanallar özelliğini “Kişi ve kuruluşlardan önemli güncellemeleri WhatsApp’tan ayrılmadan almanın basit, güvenilir ve gizli bir yolu” olarak tanımlıyor.

Kanallar özelliğini Güncellemeler adlı yeni bir sekmede geliştirdiklerini belirten şirket, kullanıcıların Durumu ve takip etmeyi seçtiği kanalları içeren bu sekmenin; aile, arkadaş ve topluluklarla olan sohbetlerden ayrı olacağını söylüyor. WhatsApp’ın açıklamasına göre; Kanallar, yöneticilerin tek yönlü olarak metin, fotoğraflar, videolar, çıkartmalar ve anketler gönderebileceği bir yayın aracı.

WhatsApp yaptığı açıklamada; kullanıcılara takip edeceği kanalları seçmesine yardımcı olmak için hobiler, spor takımları, yerel yetkililerden güncellemelerin ve daha fazlasının yer aldığı, kullanıcıların arama yapabileceği bir dizin oluşturduğunu ifade ediyor.

Gizliliğin en çok ön planda olduğu yayın hizmetini geliştirmeyi hedeflediğini vurgulayan şirket, bunun başlangıç noktasının hem yöneticilerin hem de takipçilerin kişisel bilgilerini korumak olduğunu söylüyor. WhatsApp “Kanal yöneticisi olmanız, telefon numaranızın ve profil fotoğrafınızın takipçilere gösterilmesine yol açmaz. Aynı şekilde, bir kanalı takip etmeniz de telefon numaranızın yöneticiye veya diğer takipçilere gösterilmesine sebep olmaz” diyor.

İlk olarak Kolombiya ve Singapur’daki önde gelen küresel isimlere ve seçili kuruluşlara sunulacak olan özellik, önümüzdeki aylarda daha fazla ülkede kullanılabilir olacak. Özelliğin küresel lansman ortakları arasında Dünya Sağlık Örgütü, FC Barcelona ve Manchester City yer alacak.

Kaynak: Meta introduces broadcast tool Channels on WhatsApp – Reuters