Skip to main content

WordPress’te içerik üretmek, “Jetpack AI Assistant” ile artık daha kolay.

Son birkaç ay içinde çok sayıda içerik üretim aracı bir dizi farklı yapay zekâ destekli özellik tanıttı. Google ve Microsoft, Microsoft Word ve Google Docs da dahil olmak üzere profesyonel uygulama paketlerine farklı yapay zekâ özellikleri entegre etti. Ayrıca Google, geçen ay Google I/O’da yapay zekâ destekli bir not alma deneyimi olan Project Tailwind’i tanıttı. Notion ve Grammarly gibi içerik üretim platformları da uygulamalarına yapay zekâ destekli araçlar ekledi. Tüm bunların arasına WordPress de katıldı.

WordPress’in arkasındaki şirket Automattic, Salı günü popüler içerik yönetim sisteminde yazmayı kolaylaştırmak için yapay zekâ destekli asistanı “Jetpack AI Assistant”ı piyasaya sürdü.

Şirket, yapay zekâ destekli asistanın WordPress.com ve tüm Jetpack destekli sitelerle kolayca entegre olduğunu söyledi. Jetpack indirildikten sonra, içerik oluşturma arayüzünde “AI Assistant” bloğu olarak görünüyor. Kullanıcıların verdiği komutları temel alarak metin oluşturabilen asistan, içerik fikirleri üretmenin yanı sıra bir blog gönderisinde listeler ve tablolar oluşturabiliyor.

Bununla birlikte asistanın, metinlerin tonunu değiştirebileceğini; yani metni resmi olmayan, şüpheci, esprili, kendinden emin veya empatik hale getirebileceğini de belirtelim. Hatta asistan metinler için bir özet oluşturabiliyor ve bunun için başlıklar önerebiliyor.

Automattic, yeni yapay zekâ destekli asistanının İspanyolca, Fransızca, Çince, Korece ve Hintçe dahil olmak üzere 12 dili desteklediğini söylüyor. Yazarların içeriklerini birden çok dile çevirebilmesi de mümkün. Yazarlar tarafından kendi ana dillerinde yazılan içerikler, daha sonra örneğin İngilizce’ye çevrilebiliyor. Asistan ayrıca WordPress’in yerleşik araçlarından daha iyi yazım ve dil bilgisi düzeltme özellikleri sunuyor.

Jetpack AI Assistant’ın deneme sürümünde ilk 20 komuta ücretsiz olarak yanıt vereceğini belirtelim. Asistanı kullanmaya devam etmek isteyenlerin ise ayda 10 dolar ödemesi gerekecek.

Kaynak: Automattic launches an AI writing assistant for WordPress – TechCrunch