GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 08.03.2022 - 15:58

Ukrayna’da AirBnB rezervasyonlarının sayısı artıyor

Ukrayna'da artışa geçen AirBnB rezervasyonları dayanışmanın sınır tanımadığının bir kanıtı.

Ukrayna, Rusya’nın saldırısıyla başlayan savaşta var gücüyle işgale direnirken, ülkede yapılan AirBnB rezervasyonlarının sayısı günden güne artıyor. İnsanların bombaların hedefi olmamak için sığınaklarda ve metro istasyonlarında günlerini geçirdikleri ülkenin pek çok yerinde sıcak çatışmalar yaşanırken, Ukrayna’nın gördüğü bu talebi turizme yormamak gerekiyor. AirBnB her ne kadar turizm ile özdeşleştirilmiş olsa da bu rezervasyonların amacı Ukrayna vatandaşlarına destek olmak.

Dünyanın dört bir yanında Ukrayna’ya destek olmanın yollarını arayan insanlar, AirBnB’yi bir bağış yolu olarak görüyorlar. Savaşın 13. gününde rezervasyon sayısı 60 bini geçerken, AirBnB’nin Ukraynalılar ve Ukraynalılara yardımda bulunan insanlar arasındaki konumu, insani dayanışmanın sınır tanımadığını gösteriyor.

Öte yandan, AirBnB, son dönemde, bu savaşa sessiz kalmayarak Rusya karşıtı aldığı çeşitli kararlar ile konuşulmuştu. Rusya ve Belarus’taki çalışmalarını durduran şirket, Ukrayna’dan kaçan sığınmacılara Avrupa’nın dört bir yanında ücretsiz konaklama imkânı sağlayacağını duyurmuştu. Ayrıca, AirBnB.org adlı kâr amacı gütmeyen organizasyon üzerinden toplanan bağışları savaştan etkilenen Ukrayna vatandaşlarına ulaştıracağını da aktarmıştı.

Kaynak: Why are so many people booking Airbnb rooms in Ukraine? – Digital Trends