SOSYAL AĞLAR

Erdem Akın Temel | 08.03.2022 - 18:55

BBC News, TikTok’ta yerini aldı

BBC News'un sosyal medya direktörü tarafından iki ay önce yapılan açıklama, İngiliz haber kuruluşunun TikTok'a özellikle mesafeli durduğu şeklinde yorumlanmıştı.

Aralık ayında Instagram takipçi sayısı 20 milyonu aşan BBC News, bu sayıya ulaşan dünyanın ilk haber kuruluşu olmuştu. PressGazette, Ocak ayında BBC News’un bu başarısını ve TikTok’a karşı duruşunu paylaştığı haberinde, 16,3 milyon ile CNN’in BBC News’u takip ettiğini, hemen ardından da 4,9 milyon takipçi ile Guardian’ın geldiğini paylaşmıştı.

Aynı haberde, BBC News’un sosyal medya koordinatörü Jeremy Skeet’in BBC News’un TikTok’a bakış açısını açıklayan sözlerine de yer verilmişti. BBC News’un hafif haberler paylaşmayacağı için TikTok’ta olmadığını söyleyen Skeet, TikTok’a içerik üretmeye başlamaları halinde herhangi bir haberi istedikleri şekilde duyurabilmek için markalarına sadık kalacaklarını açıklamıştı.

Platformları, doğru platformlar olup olmadıkları şeklinde değerlendirdikten sonra haber paylaşım süreçlerine entegre ettiklerini söyleyen Skeet, BBC News’un gençlere ulaşmak istemesine ve TikTok kullanıcılarının yarısından fazlasının 30 yaş altı insanlardan oluştuğunun düşünülmesine rağmen, sadece TikTok için video oluşturacak kaynaklara sahip olmadıkları için TikTok’a girmeyeceklerini söylemişti.

Skeet’in bu sözleri, BBC News’un TikTok’tan özellikle uzak durduğu şeklinde yorumlanmıştı.

Bu açıklamanın üzerinden iki ay geçmeden, BBC News, TikTok’ta hesap açarak haber paylaşımlarına başladı.