Skip to main content

Apple, 2022 yılının ilk etkinliğinde tanıttığı yeni ürünleri ile heyecan yarattı.

Teknoloji devi Apple, 2022 yılında düzenlediği ilk etkinlikte hem halihazırda ürün gamında bulunan ürünlerine yaptığı güncellemeleri paylaştı hem de yakın zamanda satışa sunulacak olan ürünlerini tanıttı.

iPhone SE ve iPad Air gibi Apple kullanıcıları tarafından beğeniyle karşılanan ürünlerine yaptığı güncellemeler ile heyecan yaratan Apple’ın Peek Performance etkinliğinin en önemli anları, şüphesiz, profesyonellere yönelik yeni bir masaüstü bir bilgisayar modeli olan ve donanım gücüyle dikkat çeken Mac Studio, Mac Studio ile birlikte Mac modellerinde yer almaya başlayacak olan Apple işlemci ailesinin en yeni ve en güçlü üyesi M1 Ultra ve yine profesyonel kullanıcılara yönelik yeni ekran Studio Display’in tanıtıldığı anlardı.

iPhone SE

Apple iPhone SE

Uygun fiyatlı bir iPhone modeli olmasına rağmen sağladığı performans ile piyasaya sürüldüğü günden bu yana Apple kullanıcıları tarafından beğeniyle karşılanan iPhone SE, güncel hali ile görücüye çıktı. Apple’ın son teknoloji işlemcilerinden A15 Bionic’e sahip olacağı duyurulan iPhone SE, 5G desteği ile gelecek ve daha iyi bir pil ömrüne sahip olacak.

4,7 inçlik bir ekrana sahip olacak olan iPhone SE’nin, iPhone 13’te bulunan bazı yazılım destekli fotoğraf özelliklerine sahip olacağı da açıklandı. 12 megapiksellik bir kameraya sahip olacak olan iPhone SE’nin, kamera uygulamasına eklenecek olan yazılım desteği ile canlı kamera görüntüsünden yazı kopyalanabilmesine imkân sağlayacağı, fotoğraflardaki parazitleri azaltacağı, Smart HDR 4 ve Deep Fusion özellikleri ile özellikle düşük ışıkta daha iyi fotoğrafların çekilmesine olanak sağlayacağı açıklandı.

11 Mart’ta ön siparişe açılacak olan iPhone SE, 10.999 TL’den başlayan bir etikete sahip olacak ve 18 Mart’tan itibaren satışa sunulacak.

iPad Air

Apple iPad Air

Apple’ın en beğenilen ürünlerinden biri olan iPad Air’in yeni modeli önemli değişiklikler ile geliyor.

Şüphesiz, yeni iPad Air modelinin en önemli özelliği, Apple’ın M1 adlı çipini içerecek olması. Tanıtıldığı günden bu yana performansı ile teknoloji dünyasında en çok konuşulan gelişmelerden biri olan M1 çipi, Apple’ın iddiasına göre, iPad Air’i benzer fiyata sahip Windows işletim sistemli laptoplardan iki kat daha güçlü kılacak. Apple, iPad Air’in yeni modelinde yer alacak olan M1 çipin iPad Pro’da da yer alan 8 çekirdekli işlemcinin aynısı olduğuna ve bir önceki iPad Air modelinden %60 daha iyi performans vereceğine dikkat çekiyor.

Yeni iPad Air, 12 megapiksellik ultra geniş bir kameraya, 5G desteğine, daha hızlı bir USB-C portuna sahip olacak ve beklendiği üzere Apple Pencil’ı destekleyecek.

10.699 TL’den başlayan fiyatlarla açıklanan yeni iPad Pro da iPhone SE gibi 11 Mart’ta ön siparişe açılacak, 18 Mart’tan itibaren de satışa sunulacak.

M1 Ultra

Apple M1 Ultra

Apple Peek Performance etkinliğinde tanıtılan ve Apple kullanıcılarını en çok heyecanlandıran ürünler olan Mac Studio ve Studio Display’e geçmeden önce yine aynı etkinlikte tanıtılan M1 Ultra’dan bahsetmek gerekiyor.

Apple, sağladığı performans ile teknoloji dünyasının gündeminden düşmeyen M1 işlemci ailesinin yeni üyesi M1 Ultra’yı tanıttı. Bugüne kadar M1, M1 Pro ve M1 Max modellerinden oluşan M1 işlemci ailesinin yeni üyesi olan M1 Ultra, kendisinden önce ailenin en güçlü üyesi olan M1 Max’ın üzerinde yer alan ve kullanılmayan bir bağlantı arabirimini kullanıyor.

Bu bağlantı arabirimi kullanılarak iki M1 Max’ın bir araya getirilmesi ile oluşturulan M1 Ultra, 16’sı yüksek performans, 4’ü yüksek verimlilik olmak üzere 20 CPU, 64 GPU çekirdeğine sahip. 128 GB birleştirilmiş hafıza desteğine sahip olan M1 Ultra’nın bir başka önemli özelliği ise yapay öğrenme (machine learning) için 32 çekirdeklik bir Neural Engine’e sahip olması.

Mac Studio

Apple Mac Studio

19,7 santimetre ene ve boya, 9,5 santimetre yüksekliğe sahip olan Mac Studio, Apple’ın profesyonellere yönelik olarak tanıttığı ürünlerden biri.

M1 Max ve M1 Ultra işlemci seçenekleri ile satın alınabilecek olan Mac Studio’ya aynı anda dört adet Pro Display XDR ve bir adet 4K TV bağlanabiliyor. Mac Studio, M1 Ultra işlemcisi ile aynı anda 18 adede kadar 8K ProRes 422 video oynatımına da izin veriyor.

Arkasında dört Thunderbolt 4, iki USB-A, bir HDMI, 10 Gbps hızı destekleyen bir Ethernet bağlantısı ve bir kulaklık jack’ı bulunduran Mac Studio’nun önünde ise iki USB-C, bir de SD kart yuvası bulunuyor.

Mac Studio, 35.999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Studio Display

Apple Studio Display

Apple, Mac Studio ile birlikte yeni ekranı Studio Display’i de tanıttı. 5K çözünürlüğe sahip olan Studio Display, 12 megapiksellik ultra geniş bir kameraya, üçlü mikrofon dizilimine ve mekânsal ses desteğine sahip altı hoparlörlü bir ses sistemine sahip. Studio Display’in arkasında üç USB-C ve bir Thunderbolt portu bulunuyor.

Studio Display’in satış fiyatı ise 27.999 TL. Işığı dağıtarak yansımayı azaltan Nano-texture cam seçeneği ile Studio Display’in satış fiyatı 32.499 TL’ye yükseliyor.