Skip to main content

AirBnB, mültecilere yapacağı yardımı kâr amacı gütmeyen AirBnB.org üzerinden gerçekleştirecek.

AirBnB, Rusya’nın saldırısı altında olan Ukrayna’dan çevre ülkelere göç eden Ukraynalılara ücretsiz konaklama imkânı sağlayacağını açıkladı. AirBnB yöneticileri Polonya, Almanya, Macaristan ve Romanya yetkililerine gönderdikleri mektuplar ile şirketin mültecilere yardım edeceğini duyurdular. Bloomberg, 300 binden fazla insanın ülke dışına çıktığını açıklarken, AirBnB 100 bin kişiye kadar ücretsiz konaklama sağlayabileceğini açıkladı.

Uygun fiyatlara konaklama ve deneyim hizmeti vermesi ile tanınan ve konaklama sektöründe dengelerin değişmesine yol açan AirBnB, bu yardımı AirBnB.org adlı kâr amacı gütmeyen organizasyonu üzerinden yapacak. Mültecilerin konaklayacakları meskenlerin ücretleri AirBnB ve AirBnB Mülteci Fonu (AirBnB Refugee Fund) tarafından karşılanacak.

AirBnB CEO’su Brian Chesky, kâr amacı gütmeyen organizasyonlarla iş birliklerine gittiklerini, acil yardıma ihtiyaç duyan kişilerin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine (United Nations High Commissioner for Refugees) başvurabileceklerini açıkladı.

AirBnB.org, geçtiğimiz hafta 21 bin 300 Afgan mülteciye geçici konaklama sağladığını, Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele almasının ardından bu sayıyı 40 bine kadar çıkarabileceğini açıklamıştı.

Kaynak: Airbnb offers free housing for up to 100,000 Ukrainian refugees – Engadget