Skip to main content

Elon Musk’ın hamleleri, Twitter rakiplerine yaradı. Spill, Bluesky, Post, Mastodon gibi rakiplerin kullanıcı sayısında artış yaşandı.

Twitter bu hafta sonundan bu yana gündemden düşmüyor. Cumartesi günü, Elon Musk, Twitter Blue’ya abone olmayan yani doğrulanmamış hesapların günde 600 gönderi okumakla sınırlı olacağını, aşırı düzeyde veri hırsızlığı ve sistem manipülasyonu düzeylerini ele almak için geçici bir sınırlama sunulduğunu tweetledi. Twitter akışlarını yeni tweet’lerle dolduramayan kullanıcılar, “Twitter kullanım limiti aşıldı” uyarısı ile karşılaştı.

Musk’ın bu hamlesinden sonra, kullanıcılar çok sayıda Twitter rakibine yöneldi ve bu da rakiplerin hızla yükselişe geçmesine yol açtı.

Tüm bu yeni uygulamalar arasında, Spill hafta sonunun kazananıydı. Eski Twitter çalışanları tarafından kurulan ve sadece birkaç hafta önce kapalı beta olarak kullanıma sunulan Spill, bu hafta sonu 100 binden fazla kişinin uygulamada hesap oluşturduğunu söyledi. Keke Palmer, Ava DuVernay ve Questlove Spill’e katılan ünlüler arasında yer alıyor. Spill CEO’su Alphonzo “Phonz” Terrell’in tweet’ine göre Spill artık AppStore’daki bir numaralı sosyal medya uygulaması.

Jack Appleby’ın paylaşımına göre ise Spill, dünya çapında ikinci sırada yer alıyor.

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey tarafından finanse edilen merkezi olmayan uygulama Bluesky da Musk’ın hamlesinden nasibini aldı. Üçüncü taraf geliştiriciler tarafından derlenen halka açık verilere göre Bluesky, Cuma günü yaklaşık 184 bin olan kullanıcı sayısını Pazartesi günü yaklaşık 238 bine çıkardı.

Yayıncı odaklı bir Twitter alternatifi olan Post, TechCrunch’a Twitter kullanıcılarının kullanım limiti sorunları yaşamaya başladığı Cumartesi gününden bu yana günlük aktif kullanıcıların 4 kat arttığını ve yeni kayıtların 10 kat arttığını söyledi.

Bu hafta sonu Android’de uygun bir şekilde kullanıma sunulan Mastodon da, Twitter rakipleri arasında yarışı önde götürdü. Musk, Twitter’ı satın almadan önce aylık yaklaşık 380 bin aktif kullanıcısı olan Mastodon, iki ay içinde aylık 2,5 milyon aktif kullanıcıya ulaştı. Bu sayı o zamandan beri yaklaşık 1,4 milyona düşse de geçen yılki aylık aktif kullanıcı sayısının hâlâ üç katından fazla.

Son olarak Instagram’ın Twitter rakibi Threads adlı uygulamasının da 6 Temmuz’da piyasaya sürüleceği açıklandı. Bakalım gelecekte Twitter ve rakipleri nasıl bir etki yaratacak hep birlikte göreceğiz.,

Kaynak: Twitter competitors soar after yet another bad Musk move – TechCrunch